Szukaj znanych osób

John Petrucci

John Petrucci

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1187
Ocena: brak ocen

John Peter Petrucci (ur. 12 lipca 1967), amerykański gitarzysta-wirtuoz i kompozytor.

Uznawany jest za jednego z najlepszych gitarzystów tzw. "młodego pokolenia". Podziwiany jest szczególnie za swoją perfekcyjną technikę i zdolności kompozycyjne. Prowadzi stałą współpracę z magazynem Guitar World. Uczęszczał do znanej szkoły muzycznej Berklee College of Music w Bostonie. Aktualnie mieszka w Nowym Jorku z żoną Reną oraz trójką dzieci: SamiJo, Reny i Kiarą.

John wychowywał się na Long Island, a dokładniej w okolicy Kings Park, gdzie chodził do szkoły razem z Johnem Myungiem i Kevinem Moore'em. Rodzice Johna nie byli specjalnie uzdolnieni muzycznie, lecz jego rodzeństwo uczyło się gry na instrumentach. Starsza siostra Johna ćwiczyła grę na fortepianie i organach, młodsza siostra - na klarnecie, zaś brat - na gitarze basowej. Pierwszy kontakt Johna z gitarą miał miejsce, gdy ten miał 8 lat. Zauważył wtedy, że jego starsza siostra może później chodzić spać, ze względu na lekcje gry na organach. 8-latek stracił zainteresowanie instrumentem, gdy okazało się, że jego zajęcia odbywają się wczesnym popołudniem, zaraz po szkole. Właściwy początek przygody Johna z gitarą można datować na okres, gdy miał on 12 lat. Jak sam mówi, wszystkie "dzieciaki z sąsiedztwa" na niej grały i "wydawało się to niezłą zabawą". Nie bez znaczenia była tutaj również pasja do muzyki, którą zaraził się od starszej siostry.

Wśród twórców i zespołów, od których John czerpał swe wczesne inspiracje byli m.in. Yngwie Malmsteen, Iron Maiden, Randy Rhoads, Yes, Stevie Ray Vaughan. Był zafascynowany wysokim poziomem technicznym gry wielu z nich. Gdy w USA upowszechnił się nurt zwany thrash metalem, Petrucci interesował się twórczością zespołów takich jak Metallica czy Queensrÿche. Szybko jednak okazało się, że granie ich utworów nie sprawia trudności młodemu gitarzyście. John skupił więc swoją uwagę na stylu gry takich wirtuozów, jak m.in. Steve Morse, Steve Vai, Joe Satriani, Mike Stern, Eddie Van Halen, Al di Meola, Alex Lifeson.

Właściwa edukacja muzyczna Johna rozpoczęła się w szkole średniej, gdzie dostał parę solidnych lekcji z dziedziny teorii muzyki. Następnie w Berklee College of Music studiował harmonię i kompozycję jazzową. Tam poznał Mike'a Portnoya i wraz z nim oraz Johnem Myungiem założyli zespół Majesty, później przemianowany na Dream Theater.

John od 1999 roku gra na gitarze marki Music Man (współtworzoną z firmą Ernie Ball), na modelu sygnowanym jego nazwiskiem. Wcześniej używał gitar firmy Ibanez (również sygnowanych) opartych na seryjnym modelu RG. Niezależnie od producenta gitar Petrucci zawsze korzystał z przetworników firmy DiMarzio.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy