Szukaj znanych osób

John Porter

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 4876
Ocena: liczba gł.: 1

Z Anitą Lipnicką

Jednak największy sukces komercyjny Walijczyka był jeszcze przed nim. Okazał się nim duet z dawną wokalistką Varius Manx, Anitą Lipnicką. Na początek spróbowali jednego kawałka. Utwór "For you" zarejestrowano w lutym 2002 i miał on się ukazać na płycie PB-"Psychodelikatesy". Nieoczekiwanie losy tych dwóch osób zrosły się. Najpierw przez ponad rok nagrywali swoją pierwszą wspólna płytę, w którą nie wierzył nikt (oprócz ich samych), a później zostali parą w życiu osobistym. Materiał powstawał w Londynie i ostatecznie płyta została wydana całkowicie po angielsku listopada 2003. Pierwszy utwór, który promował płytę ("Bones of love") nie schodził z 1. miejsca list przebojów 30-ton, RMFFM itp. przez kilkadziesiąt tygodni. Mimo jednego teledysku i dwóch singli (drugim był "Then and Now") osiągnęli niebywały sukces. Sprzedano ponad 100 tys. płyt, zdobyli Fryderyka 2003 w kategorii "Najlepszy album", specjalną nagrodę telewizji Polsat i wiele innych.

W 2005 została wydana ich druga płyta "Inside stories". Powstawała w Ljubljanie pod kierownictwem Chrisa Eckmana. Była o wiele surowsza i trudniejsze w odbiorze niż pierwsza, ale również złota. Zajęła 5. miejsce na Festiwalu TOP TRENDY, a promowały ją takie single jak "Hold on", "Death of a love", "Tell me" i "Such a shame" - do pierwszych dwóch powstały teledyski. W tym też roku John Porter został uhonorowany medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Został wydany też mini album pod tytułem "Other Stories", który stanowi swoiste uzupełnienie ich ostatniego albumu "Inside Story". Znajdziemy tutaj zbiór nieznanych wcześniej utworów, a wśród nich cover "Chelsea Hotel No.2" Leonarda Cohena, koncertową wersję "Bones Of Love", nagrany na żywo cover "Love Song" zespołu The Cure oraz dwie kompozycje Johna Portera (również w wersjach koncertowych): "For You" i "Flame". Całość uzupełnia pochodzące z "Inside Story" nagranie "Such a Shame".

Czteropłytowe wydawnictwo podsumowujące dotychczasowe dokonania duetu Anity Lipnickiej i Johha Porteta wydane zostało 2006. W zestawie znalazły się dwa regularne albumy: "Nieprzyzwoite piosenki" i "Inside Story". Całość uzupełnia Ep-ka "Other Stories". Szczególną atrakcją tego boksu stanowi płyta DVD zawierająca cztery teledyski, film przedstawiający artystów od strony kulis oraz krótki materiał filmowy dokumentujący sesję nagraniową "Inside Story" w Ljubljanie. 23 lutego 2005 na świat przyszła Pola - córka Anity i Johna.

14 maja 2007 roku zostało wydane 12 płyt Johna Portera pod tytułem "Why?" (w zestawie brak dwóch płyt „Life After Sex” i „It’s a Kid Life”). Prawdziwą gratką dla fanów jest obecny w tym wydaniu krążek, "Psychodelikatesy", który nigdy nie został wydany, a na nim piosenka "For you" z Anita Lipnicką.

Obecnie John Porter razem z Anitą Lipnicką przygotowują się do premiery trzeciej i zarazem ostatniej wspólnej płyty. Płyta tym razem nagrywana była w Polsce razem z muzykami towarzyszącymi duetowi na koncertach. Producentem płyty ponownie został Chris Eckman. Premierę płyty pt. "Goodbye" zaplanowano na przełom lutego i marca 2008 roku. W styczniu do rozgłośni radiowych trafi pierwszy singiel z nowej płyty zatytułowany "Old Time Radio".

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy