Szukaj znanych osób

John Zorn

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1626
Ocena: brak ocen

John Zorn podczas koncertu z grupa Masada
John Zorn podczas koncertu z grupa Masada

John Zorn (ur. 2 września 1953 w Nowym Jorku) - amerykański kompozytor, saksofonista i multiinstrumentalista.

Jako dziecko grał na fortepianie, gitarze i flecie. Studiował w Webster College (obecnie Webster University) w Saint Louis w stanie Missouri, gdzie poznał free jazz. Porzucił college i przeniósł się na Manhattan, tam grywał koncerty w swoim niewielkim mieszkaniu używając do tego celu licznych nietypowych instrumentów i wkrótce stał się liderem nowojorskiej sceny eksperymentalnej.

W połowie lat osiemdziesiątych podpisał kontrakt z wytwórnią Elektra-Nonesuch i od tego czasu może sobie pozwolić na wydawanie kilku płyt rocznie. A za przełomowe jego dzieło w tym okresie trzeba uznać The Big Gundown: John Zorn Plays the Music of Ennio Morricone z 1985 roku, gdzie zaprezentował radykalnie skomponowane orkiestracje kilku przebojów muzyki filmowej autorstwa Morriconego. Na płycie, docenionej przez samego Morriconego, można usłyszeć wpływy tradycyjnej muzyki japońskiej, soul jazzu i wielu innych gatunków muzycznych.

Zorn jest właścicielem wydawnictwa płytowego Tzadik i współpracował z wieloma muzykami sceny eksperymentalnej, zwłaszcza improwizującymi. Najbardziej znany jest ze współpracy z zespołem Masada (w składzie: Joey Baron (perkusja), Dave Douglas (trąbka), Greg Cohen (bas)); jest to zespół inspirujący się muzyką Ornette'a Colemana i muzyką klezmerską. Współpracował z Mickiem Harrisem z zespołu Napalm Death i z Billem Laswellem w projekcie Painkiller, który łączył grindcore z free jazzem. Również w Naked City łączył w jedną całość różnorodne gatunki muzyki - jazz, rock, country i thrash metal. Poza tym współpracował z muzykami takimi jak: Bill Frisell, Wayne Horvitz, Derek Bailey, Cyro Baptista, Trevor Dunn, Mark Feldman, Fred Frith, Erik Friedlander, Keiji Haino, Bill Laswell, Arto Lindsay, Zeena Parkins, Mike Patton, John Medeski, Ikue Mori, Robert Quine, Marc Ribot, Jamie Saft, Kenny Wolleson, oraz zespołem Violent Femmes. Pisał także muzykę do filmów i dla telewizji.

Zorn wiele swoich dzieł tworzy w Japonii współpracując z tamtejszymi muzykami, i używa tam pseudonimu Dekoboko Hajime.

W 2006 roku dostał nagrodę MacArthur Fellwoship

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy