Szukaj znanych osób

Johnny Cash

Johnny Cash

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1649
Ocena: liczba gł.: 1

J. R. Cash znany jako Johnny Cash (26 lutego 1932 - 12 września 2003) – amerykańska ikona muzyki oraz kultury. Bojownik o prawa Indian, więźniów i ludzi uciśnionych w szerokim tego słowa znaczeniu.

Cash obok tradycyjnej muzyki country, ballady cowboyskiej i stylu country pop odcisnął swe piętno na gatunkach gospel, spiritual, rockabilly, chrześcijański rock, southern blues i rock and roll.

Zwany także Man in Black - Człowiek w czerni, ze względu na kolor ubrań jakie nosił - będący znakiem sprzeciwu wobec społecznych dyskryminacji i nierówności. Jego radykalna postawa powodowana była głębokim nawróceniem, jakie przeżył u boku swej drugiej żony, June Carter, po latach zmagań ze skutkami tragicznych zdarzeń z dzieciństwa i zażywania narkotyków.

Cash wykształcił charakterystyczny wizerunek sceniczny, który zainspirował setki artystów naśladujących go. John Cash śpiewający swym powolnym, głębokim barytonem, przy akompaniamencie gitary lub małego zespołu instrumentalnego nagrał setki ballad i piosenek, które na trwałe weszły do kanonu gatunku. Do najbardziej znanych należą "Cry Cry Cry", "Folsom Prison Blues", "I Walk the Line", "Give My Love to Rose", "Don't Take Your Guns to Town", "Frankie's Man Johnny", "I Got Stripes", "Five Feet High and Rising", "Ring Of Fire" i ponad sto utworów, które znalazły się na pierwszych miejscach list przebojów. Barwa głosu oraz unikalna, perkusyjna i bardzo oszczędna gra na gitarze, stały się jednym z najłatwiej rozpoznawalnych brzmień we współczesnej muzyce popularnej.

Nagrywał z takimi sławami jak Bob Dylan, U2, Roy Orbison, Sheryl Crow, Willie Nelson i wielu innych.

Z niezwykłą łatwością nawiązywał kontakt z publicznością, dla której jego występy były niezapomnianym przeżyciem. Cash intensywnie koncertował, często w niecodziennej scenerii, na przykład w więzieniach (Folsom, St. Quentin). Płyta At Folsom Prison, której nagranie w więzieniu przeforsował Cash, jest powszechnie uważana z jedną z najlepszych płyt nagranych na żywo. Płyta została zainspirowana filmem "The Walls of Folsom Prison".

Jednym z jego ostatnich dokonań były albumy zawierające opracowania hymnów kościelnych jego ukochanej matki oraz piosenki współczesnych artystów i grup rockowych, między innymi Depeche Mode ("Personal Jesus"), Soundgarden ("Rusty Cage"), U2 ("One") i Nine Inch Nails ("Hurt").

Johnny Cash pozostał czynny muzycznie do czasu swej śmierci, czego dowodem jest wydana w 2002 roku płyta American IV: The Man Comes Around. Cash zmarł 12 września 2003 z powodu komplikacji pooperacyjnych, zaledwie w tydzień po zwolnieniu ze szpitala.

Współpracował z zespołami The Highwaymen i Million Dollar Quartet. Śpiewał także w duecie ze swą żoną June Carter Cash.

W 1987 wystąpił wraz z rodziną na festiwalu w Operze Leśnej w Sopocie.

W 1992 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

W 2005 roku James Mangold nakręcił film biograficzny o Johnnym Cashu pt. Spacer po linie z Joaquinem Phoenixem i Reese Witherspoon.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy