Szukaj znanych osób

Josh Holloway

Kategoria: Aktorzy Modele

Liczba wyświetleń: 2697
Ocena: brak ocen

Życiorys

Ma pochodzenie holenderskie i szkockie. Przyszedł na świat jako drugi syn w Północnej Kalifornii, w okolicy Doliny Krzemowej. W 1971 roku, kiedy miał dwa lata, jego rodzina przeniosła się do Pasma Błękitnego w stanie Georgia. Dorastał wraz z siostrą i trojgiem braci w Free Home, w stanie Georgia. Ukończył Free Home Elementary w Hrabstwie Cherokee i Cherokee High School w Canton. Jego pierwszą pracą było zabijanie kur na farmie. Studiował na Uniwersytecie Stanowym Georgia w Athens-Clarke County. Odniósł sukces jako model podróżujący po Europie i Ameryce Północnej, zanim osiedlił się w Los Angeles.

Po raz pierwszy przed kamery telewizyjne trafił jako złodziej portmonetki w teledysku zespołu Aerosmith do piosenki Cryin (1993) z Alicią Silverstone i Stephenem Dorffem. Potem pojawił się gościnnie w serialu Warner Bros. Anioł Ciemności (Angel, 1999) oraz serialach CBS Strażnik Teksasu (Walker, Texas Ranger, 2001), Kryminalne zagadki Las Vegas (CSI: Crime Scene Investigation, 2003) i Agenci NCIS (Navy NCIS: Naval Criminal Investigative Service, 2004). Na kinowym ekranie zadebiutował w roli psychopatycznego porzuconego kochanka w thrillerze Kamienne serce (Cold Heart, 2001) u boku Nastassji Kinski i Jeffa Fahey. Międzynarodowa sława przyszła wraz z telewizyjną kreacją Jamesa "Sawyera" Forda w serialu przygodowym ABC Zagubieni (Lost, 2004-2007), za którą wraz z całą obsadą odebrał nagrodę Screen Actors Guild, zdobył nominację do nagrody Saturna i dwykrotnie był nominowany do nagrody Teen Choice. W 2005 roku znalazł się na liście pięćdziesięciu najpiękniejszych ludzi świata magazynu People.

W dniu 1 października 2004 roku poślubił Indonezyjkę Yessicę Kumalę, z którą zamieszkał na wyspie Oahu na Hawajach, gdzie kręcony jest serial Zagubieni.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy