Szukaj znanych osób

Jukka Nevalainen

Jukka Nevalainen

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1454
Ocena: liczba gł.: 3

Jukka 'Jullius' Nevalainen (ur. 21 kwietnia 1978), fiński perkusista. Znany jest jako perkusista w symphonic metalowym zespole Nightwish. Obecnie mieszka w Joensuu Finlandia z żoną Satu, córką Luna (2003) oraz synem Niki (grudzień 2005).

Jukka urodził się 21 kwietnia 1978 roku i spędził dzieciństwo w Kitee. Swoją karierę jako perkusista rozpoczął w wieku 11 lat, kiedy jego nauczyciel od muzyki opowiedział mu o nowo otwartym programie edukacyjnym pod względem muzyki i doradził by Jukka spróbował swych sił jako perkusista. Jukka nie miał jednak gdzie ćwiczyć, więc początkowo uderzał pałkami we wszystko co się tylko dało. Wreszcie dołączył do swojego pierwszego zespołu "The Highway" który jednak nie zaszedł daleko. Dołączył do "prawdziwego" zespołu kiedy miał 15-16 lat. Ten zespół posiadał miejsce do prób, jednak było ono dostępne tylko kilka dni w tygodniu. Kiedy skończył z tym zespołem, poznał Erno "Emppu" Vourinen'a. Wtedy zdobyli miejsce do prób i mogli ćwiczyć ile tylko pragnęli. Kiedy Jukka miał 17 lat, Empuu już nawiązywał kontakt z kompozytorem i keybordzistą Toumasem Holopainenemem. Tuomas miał zamiar stworzyć projekt opierający się na akustycznych brzmieniach i potrzebował perkusisty. W ten sposób Jukka dołączył do zespołu o nazwie Nightwish. Wtedy również dołączyła pierwsza wokalistka zespołu, Tarja Turunen. Muzyka Nightwish przeistaczała się powoli z charakteru akustycznego na bardziej metalowy. W 2001 Jukka zdobył swój nowy zestaw perkusji. Używał go od albumu "Wishmaster" aż do końca Once World Tour 2005. Jego obecny zestaw to, bębny Tama, pałeczki Pro Mark i talerze Paiste.

Wśród fanów Nightwish'a jest znany głównie za swoją nieodłączną chustkę na głowie oraz swoich popisów z pałeczkami podczas koncertów. Jukka to wegetarianin. Jest członkiem innego projektu o nazwie Sethian, który w obecnej chwili praktycznie nie istnieje.

Commons
źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy