Szukaj znanych osób

Katarzyna Surmiak-Domańska

Kategoria: Aktorki Dziennikarze

Liczba wyświetleń: 1655
Ocena: brak ocen

Katarzyna Surmiak-Domańska (ur. 1967 w Olsztynie) – polska dziennikarka.

W 1980 roku zagrała główną rolę w serialu dla młodzieży "Tylko Kaśka", opartym na motywach powieści Janiny Zającówny "Heca z Łysym". Była współautorką scenariusza do filmu dokumentalnego "Licheńskie proroctwo"(2001).

Absolwentka filologii romańskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1993 r. prowadziła audycje poświęcone muzyce klasycznej w warszawskiej rozgłośni Radio Mozart.

Od 1995 r. związana na stałe z "Gazetą Wyborczą". Do czerwca 2006 opublikowała ponad 100 reportaży i wywiadów, w których zaprezentowała głównie tematykę społeczno-obyczajową. Jej teksty ukazują się przede wszystkim w dodatkach "Gazety Wyborczej": w "Dużym Formacie" i "Wysokich Obcasach". Opisywała losy ludzi samotnych, przeżywających ciężkie dramaty osobiste oraz trudne relacje rodzinne, często odrzuconych przez społeczeństwo. Część bohaterów jej tekstów, dzięki zaprezentowaniu ich losów na łamach prasowych, znajdowało pomoc ludzi i instytucji.

Nie unika drażliwych i kontrowersyjnych tematów związanych m.in. z seksualnością: kilkanaście reportaży tworzy panoramę biografii: transwestytów, transseksualistów, gejów i lesbijek wychowujących dzieci. Opisywała również losy prostytutek, przestępców seksualnych, pedofilów czy polskich nacjonalistów.

Jej teksty ukazały się również w publikacjach książkowych:

  • 1999 – Anna z gabinetu bajek, PIW
  • 2001 – Zły dotyk, Wydawnictwo Prószyński i S-ka
  • 2003 – Twarze, Wydawnictwo Znak
  • 2005 – Cała Polska trzaska, Wydawnictwo Prószyński i S-ka
  • 2006 – Dziennikarskie hity 2005, Wydawnictwo Press

Wybrane reportaże zostały zebrane w formie książki:

  • 2007 – Beznadziejna ucieczka przed Basią - reportaże seksualne, W.A.B.
źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy