Szukaj znanych osób

Kathleen Turner

Kategoria: Aktorki Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 3174
Ocena: brak ocen

Życiorys

Córka dorastającego w Chinach dyplomaty Allena Richarda Turnera, który przez cztery lata był więźniem Japończyków podczas II wojny światowej, podróżowała w dzieciństwie z ojcem obejmującym placówki na Kubie, w Wenezuela i Anglii. Kiedy jej ojciec zmarł z powodu zakrzepów krwi w naczyniach w 1972 r., rodzina (ma dwóch braci i siostrę) przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych.

Po ukończeniu szkoły średniej American School w Londynie w 1972, studiowała na wydziale teatru i dramatu w Central School of Speech and Drama. Uczęszczała także przez dwa lata na Missouri State University przy Springfield. W 1977 r. ukończyła University of Maryland Baltimore County.

Grała na scenach studenckich i w awangardowych teatrach off-Broadwayu. W 1990 r. została laureatką nagrody Special Theatre World Award.

W 1978 r. otrzymała rolę Nola Turner w operze mydlanej NBC Lekarze (The Doctors, 1978-1979). Miała za sobą kreacje teatralne w repertuarze szekspiowskim, gdy w 1981 r. zadebiutowała w mrocznym filmie "Żar ciała" (Body Heat) jako zmysłowa femme fatale emanująca erotyzmem, będąc jednocześnie aktorką w pełni świadomą konwencji. Rola roztargnionej autorki ckliwych romansów, która przeżywa nieprawdopodobną przygodę w awanturniczym melodramacie "Miłość, szmaragd i krokodyl" (Romancing the Stone, 1984) Roberta Zemeckisa z Michaelem Douglasem i postać morderczyni na usługach mafii u boku Jacka Nicholsona w brawurowym filmie "Honor Prizzich (Prizzi's Honor, 1985) Johna Hustona przyniosła jej nagrodę Złotego Globu.

Zdobytą pozycję gwiazdy kina utrwaliła nagrodą krytyków filmowych Los Angeles w filmie "Zbrodnia w namiętności" (Crimes of Passion, 1984) Kena Russella, gdzie zagrała kobietę, która co wieczór odrzuca zwyczajność swego życia, aby przemienić się w wyzywającą prostytutkę. Natomiast za rolę kobiety, która przenosi się w lata 50., aby raz jeszcze przeżyć młodość w komedii Francisa Forda Coppoli "Peggy Sue wyszła za mąż (Peggy Sue Got Married, 1986) z Nicolasem Cage zdobyła nominację do nagrody Oscara.

Spotkała się ponownie na planie filmowym z Michaelem Douglasem i tworzyła z nim mistrzowski duet podczas realizacji sequelu ich pierwszego filmu "Klejnot Nilu" (The Jewel of the Nile, 1985) i komedii "Wojna państwa Rose" (The War of the Roses, 1989) jako małżeńska para od miłości przechodząca do nienawiści.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy