Szukaj znanych osób

Katie Holmes

Katie Holmes

Data urodzenia: 18 grudnia 1978 r.

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 7666
Ocena: liczba gł.: 1

Wczesne życie i kariera

Katie Holmes urodziła się w Toledo, w stanie Ohio, jako najmłodsze z pięciorga dzieci małżeństwa Kathleen A. - gospodyni domowej i Martina Josepha Holmesa seniora (ur. 1945) - prawnika, adwokata zajmującego się sprawami rozwodowymi. Dorastała w Corey Woods, części gminy Sylvania w hrabstwie Lucas, w domku z cegły z 1862 r. z białym płotkiem. Jej rodzeństwo to: Tamera (ur. 1968), Holly Ann (ur. 1970), Martin Joseph, Jr. (ur. 1970) - pracuje jako prawnik w Ohio i Nancy Kay Blaylock (ur. 1975). Katie została ochrzczona w Kościele rzymskokatolickim, uczęszczała do kościoła Chrystusa Króla i szkół parafialnych w Toledo. Jej szkołą średnią była żeńska Notre Dame Academy, której absolwentką była także jej matka. Katie była tam piątkową uczennicą. W St. John's Jesuit, pobliskim męskim liceum, występowała w szkolnych musicalach, grając kelnerkę w Hello, Dolly! i Lolę w Damn Yankees. Uzyskała wynik 1310 punktów (na 1600 możliwych ) w teście SAT i została przyjęta na prestiżowy Uniwersytet Columbia (uczęszczała na semestr letni). Jej ojciec chciał, by została lekarzem. Holmes kochała czytać książki: "Nigdy nie czuję się samotna w księgarni" - mówiła. Brytyjski autor, opisując jej życie w 2003 powiedział: "Sposób, w jaki Holmes podchodziła do swojej edukacji był tak amerykański, jak placek z jabłkami: chodziła na treningi cheerleaderek, dostawała same piątki i uczyniła postanowienie, że pozostanie dziewicą aż do ślubu." Sama Holmes powiedziała lokalnej gazecie Toledo Blade, że trzy słowa, najlepiej ją opisujące to: "uczciwa, zdeterminowana i obdarzona wyobraźnią."

W wieku 14 lat zaczęła uczęszczać do szkoły modelek w Toledo, prowadzonej przez Margaret O'Brien, która w 1996 zabrała ją na pokaz talentów w Nowym Jorku. Wykonała tam monolog z filmu Zabić drozda. Taśma z przesłuchania została wysłana do szefa castingu filmu Burza lodowa, w reżyserii Anga Lee. Katie została obsadzona w roli Libbets Casey, a w filmie główne role zagrali Kevin Kline i Sigourney Weaver. Ang Lee powiedział Toledo Blade: "Katie została obsadzona, ponieważ miała idealną ilość niewinności i wyrafinowania, jakie potrzebowaliśmy dla tej postaci. Ujęły mnie jej szeroko otwarte oczy. Jest naprawdę piękną dziewczyną, ale pokazuje też dużą inteligencję."

W styczniu 1997, Holmes pojechała do Los Angeles. Był to okres, w którym kręcono piloty nowych seriali, w nadziei, że znajdą one stałe miejsce w ramówce. Toledo Blade donosi, że Katie otrzymała wówczas propozycję zagrania głównej roli w serialu Buffy: Postrach wampirów, lecz odrzuciła ją. Sieć telewizyjna Columbia Tri-Star, producent nowego serialu Kevina Williamsona, zaprosiła ją na przesłuchanie do Los Angeles, ale kolidowało ono ze szkolnym przedstawieniem Katie - Damn Yankees. Holmes, nie chcąc zawieść kolegów ze szkoły, odpowiedziała Williamsonowi i WB, że nie da rady stawić się na castingu.'"

Producenci zgodzili się, by zamiast przesłuchania, wysłała im kasetę wideo. Na taśmie, nagranej w swojej piwnicy, Holmes odegrała rolę Joey Potter, najlepszej przyjaciółki tytułowego bohatera, Dawsona, którego rolę przeczytała jej matka. Scena zawierała rozmowę bohaterów o seksie i masturbacji. The Hollywood Reporter napisał później, że przesłuchanie Holmes "stało się legendą" i że "nikt nawet nie pomyślał, że to dziwne, iż jedna z głównych aktorek udziela przesłuchania przez Federal Express."

Holmes dostała rolę. Paul Stupin, producent wykonawczy serialu, powiedział, że jego pierwszą reakcją po obejrzeniu taśmy było "To właśnie Joey Potter!" Twórca i producent wykonawczy Kevin Williamson powiedział, że Holmes ma "unikalną kombinację talentu, piękna i umiejętności, które czynią jej drogę do Hollywood otwartą. Ale to dopiero początek. Spotkać ją, znaczy natychmiast ulec jej wdziękowi." Williamson stwierdził, że jest idealna do roli Joey Potter. "Miała te oczy, po prostu przepełnione samotnością."

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy