Szukaj znanych osób

Katie Holmes

Katie Holmes

Data urodzenia: 18 grudnia 1978 r.

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 7821
Ocena: liczba gł.: 1

Jezioro marzeń

"Joey Potter jest uparta, żywa, przebiegła, zmysłowa, zdecydowana i przebojowa. Jednak, w pewien cudownie sprzeczny sposób, pomimo swojego twardego zachowania, Joey jest słabą, czasami niepewną, wrażliwą emocjonalnie, pragnącą miłości osobą" – tak postać opisywał oficjalny przewodnik po serialu. Joey, której imię wzięło się od postaci Jo z książki Małe kobietki, przez lata wdrapywała się przez okno do sypialni Dawsona i platonicznie dzieliła z nim łóżko. Matka Joey zmarła na raka, kiedy ta miała 13 lat, a jej ojciec, Mike (Gareth Williams), był w więzieniu za handel marihuaną. Jej niezamężna, ciężarna siostra, Bessie (Nina Repeta), około pięć lat starsza od Joey, samotnie prowadziła restaurację Ice House, gdzie Joey pracowała jako kelnerka. Gentlemen’s Quarterly opisało Joey jako "skrytą, kapryśną dziewczynę, rozdartą między codziennymi obowiązkami i nieudolnymi próbami zdobycia sąsiada znad jeziora - Dawsona."

"W dużej mierze przypominam Joey" – mówiła Holmes – "Myślę, że to dostrzegli. Pochodzę z małego miasteczka. Byłam chłopczycą. Joey próbuje się wyróżniać i zaprzeczać, że nie ma zbyt wiele doświadczenia życiowego. Jej życie biegnie równolegle do mojego: wszystko jest nowe: związki, osobiste postrzeganie i bycie pilnowaną". Holmes brała udział w nagrywaniu pilota Jeziora marzeń w Wilmington, podczas przerwy wiosennej roku 1997, będąc w ostatniej klasie szkoły średniej. Kiedy The WB rozpoczęło emisję serialu, Holmes przeprowadziła się do Wilmington, gdzie kręcono Jezioro.

Wysoka (175 cm wzrostu) brunetka oczarowała prasę, autorów obu płci, piszących o niej, jako o dziewczynie, którą każdy chciałby przyprowadzić do domu, przedstawić rodzicom i poślubić. "Audrey Hepburn swojego pokolenia" było typowym komentarzem. Time nazwał ją "nieprawdopodobnie śliczną" a Entertainment Weekly określił jako "nową idolkę." Variety, w recenzji pilota napisał, że Holmes "jest pewną siebie młodą artystką, która wypowiada swoje kwestie sprytnie i przekonująco." Holmes zrobiła takie wrażenie w Hollywood, że New York Times donosił, iż każdy szuka teraz do obsady "typu Katie Holmes", której postać, jak twierdził reporter "jest powrotem do lat 50.: inteligentna dziewczyna z sąsiedztwa (w przeciwieństwie do blond "słodkich idiotek")", reprezentowanych przez jej koleżankę z serialu, Michelle Williams. Lecz ten "typ" nie jest wcale mniej atrakcyjny, przez co magazyn Arena ogłosił ją "najbardziej uwodzicielsko seksowną kobietą telewizji. Gdziekolwiek."

Serial był mocno reklamowany przez The WB Network przed premierą w styczniu 1998. Obsada pojawiła się w katalogu J. Crew, a trailery programu były pokazywane w kinach. Poruszenie w serialu tematów seksu, wywołało zamieszanie w prasie; jeden z producentów, firma Procter & Gamble, wycofała się wskutek negatywnych komentarzów prasowych. Holmes wkrótce trafiła na okładki magazynów, takich jak Seventeen, TV Guide i Rolling Stone. Jancee Dunn, redaktor Rolling Stone powiedziała, że Katie została wybrana na okładkę, ponieważ "za każdym razem, gdy wspomnisz o Dawson's Creek słyszysz pisk nastolatek. Fakt, że jest olśniewająco piękna również nam nie przeszkadza."

Recenzje były różne. Toledo Blade stwierdziło, że postaci "rozmawiają, jakby pochodziły z planety rządzonej przez psychologów z Manhattanu, gdzie małomówność karana jest śmiercią." Serialowi zarzucono też zbyt górnolotne słownictwo. Sama Holmes też potrzebowała pomocy przy zrozumieniu dialogów. "Czasem przed przeczytaniem scenariusza, muszę wziąć słownik i zadzwonić do kogoś, aby upewnić się czy poprawnie wymawiam niektóre słowa." Serial przyniósł aktorce sławę i wielu fanów. Parada z okazji Dnia Dziękczynienia 1998 roku w Toledo, z jej udziałem miała rekordową frekwencję.

Jezioro marzeń pojawiało się na antenie od 1998 do 2003, a Holmes jako jedyna z czwórki głównych aktorów wystąpiła we wszystkich 128 odcinkach. "Bardzo trudno było mi opuścić Wilmington, przebić tę bańkę mydlaną i żyć dalej. Nie lubię zmian. Z drugiej jednak strony, granie gdzie indziej stanowi miłą odmianę" – powiedziała w 2004 r. Holmes przyznała, że jak to często bywa w telenowelach, jej postać była karykaturą aktora:

Brakuje mi jej ducha, jej ikry i jej lęku. Ona zawsze miała te kwestie o swoich lękach, przyszłości i miłości. Dla mnie osobiście było to świetne narzędzie, ponieważ mogłam to wszystko wyrazić. Mogłam codziennie analizować to z nią i dzięki temu nie musiałam przechodzić przez to sama. W Joey jest tyle mnie, że czuję, że wychowałam się na ekranie.

Magazyn Life napisał: "Jako Joey, Holmes miała ogromny wpływ na życie nastolatków . . . Przez te wszystkie lata, Joey dochowała wierności swoim zasadom. . . Serial, a zwłaszcza postać Katie, są poruszające."

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy