Szukaj znanych osób

Katie Holmes

Katie Holmes

Data urodzenia: 18 grudnia 1978 r.

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 7820
Ocena: liczba gł.: 1

Kariera filmowa

W 2005 Holmes określiła swoją karierę filmową jako pasmo "niewypałów". "Zwykle nie ma mnie nawet w pierwszej dziesiątce" – powiedziała. Najbardziej kasowy film z jej udziałem to Telefon, w którym zagrała jedynie epizod. "To nie jest tak, że propozycje gry w świetnych filmach po prostu na mnie czekają" – narzekała.

Jej pierwsza większa rola to film Grzeczny świat z 1998, thriller, w którym zagrała zbuntowaną nastolatkę. Roger Ebert z Chicago Sun-Times napisał o postaci Rachel Wagner: "Ubiera się na czarno i lubi wygibasy na platformach pickupów; jest złą dziewczynką, której grozi zostanie bardzo grzeczną." Katie otrzymała za tę rolę MTV Movie Award dla najlepszej przełomowej roli, pomimo to aktorka określiła ten film jako "okropny."

Kolejna rola Holmes to znudzona kasjerka supermarketu, w cieszącym się uznaniem krytyków filmie Douga Limana, Go (1999).

Zagrała nieuwzględnione w napisach cameo w Muppetach z kosmosu, wraz z kolegą z Jeziora marzeń Joshem Jacksonem. Film kręcono w Wilmington.

Niezadowolenie Kevina Williamsona ze swych szkolnych lat zaowocowało w 1999 r. filmem Jak wykończyć panią T.?, do którego napisał scenariusz i wyreżyserował. Katie zagrała tam szóstkową uczennicę, którą wredna nauczycielka (w tej roli Helen Mirren) chce za wszelką cenę pozbawić bardzo potrzebnego stypendium.

W Cudownych chłopcach w reżyserii Curtisa Hansona, na podstawie powieści Michaela Chabona, Holmes dostała małą rolę (łącznie sześć i pół minuty czasu ekranowego), jednakże przyciągnęła uwagę wielu krytyków filmowych jako Hannah Green, utalentowana studentka, próbująca uwieść profesora Grady'ego Trippa (Michael Douglas), swojego wykładowcę, wynajmującego jej mieszkanie. Kenneth Turan z Los Angeles Times stwierdził, że "dobrze odnalazła się w roli piękności zakochanej w starszym mężczyźnie."

W Dotyku przeznaczenia z 2000 r., w reżyserii Sama Raimiego z Cate Blanchett w roli głównej, zagrała przeciwieństwo Joey Potter: zepsutą bogatą dziewczynę, sypiającą z kim popadnie: od socjopatycznego maltretującego żonę brutala (Keanu Reeves) po lokalnego adwokata (Gary Cole). Holmes wystąpiła tu w swojej pierwszej rozbieranej scenie, obnażając biust i pośladki w scenie, w której jej postać ginie z rąk narzeczonego (Greg Kinnear). O tej scenie powiedziała: "Mam nadzieję, że nie ma zbyt wielu pauz podczas oglądania filmu na DVD." Jej występ magazyn Steven Kotler z magazynu Variety skomentował następująco: "Wydaje się, że widzimy tu nagą kobietę, tylko dlatego, że Katie Holmes postanowiła zerwać ze swoim ugrzecznionym wizerunkiem i wkroczyć bezwstydnie w nową przyszłość." W Ohio, scena spotkała się z dezaprobatą. Russ Lemmon napisał w Toledo Blade:

Katie Holmes z Toledo, której popularność jest wprost proporcjonalna do jej własnego poziomu słodyczy i niewinności, obnaża swoje piersi w Dotyku przeznaczenia. . . Powiedz, że to nieprawda, Katie. . . Scena topless z udziałem Katie była zbędna. Nie wniosła nic do filmu . . Mam nadzieję, że chociaż zarobiła na niej o wiele wiele więcej, niż gdyby pojawiła się w niej ubrana. Mam też nadzieję, że zastrzegła sobie w kontrakcie jakiś procent ze sprzedaży i wypożyczeń DVD. Jeden z internautów z roughcut.com stwierdził: Scena topless z udziałem Katie gwarantuje, że "Dotyk przeznaczenia będzie najczęściej wypożyczanym przez nastoletnich (i nie tylko nastoletnich) chłopców DVD od czasu wynalezienia stopklatki" . . . Wydaje mi się, że cztery lata, jakie spędziła pielęgnując swój wizerunek zostały zmarnowane w zaledwie kilka sekund, w filmie, który prawdopodobnie okaże się niewypałem.

W Porzuconej, filmie zdobywcy Oscara, Stephena Gaghana, Holmes gra cierpiącą na niebezpieczne urojenia studentkę o imieniu Katie. Todd McCarthy z Variety i Roger Ebert pochwalili jej występ, ale w oczach innych krytyków jak i zwykłych widzów nie znalazł on uznania. Katie wystąpiła w roli kochanki głównego bohatera (Colin Farrell) w filmie Telefon (2002) i pielęgniarki opiekującej się Robertem Downey Jr. w Śpiewającym detektywie (2003). Następna jej rola to Wizyta u April (2003), komedia o wydarzeniach w patologicznej rodzinie w Dzień Dziękczynienia. Variety uznało ten występ za "jeden z najlepszych w jej karierze." "Każdy z aktorów błyszczy" – napisał Elvis Mitchell, "nawet panna Holmes, której uroda chyba odebrała rozum jej poprzednim reżyserom", grając "pannicę, która usiłuje odnaleźć w sobie odrobinę przyzwoitości, nie mówiąc już o tym, że posiłek który przygotowuje mógłby otruć całe hrabstwo. Jednak jej opryskliwość, jak i nieustępliwe dążenie, by Dziękczynienie się udało, wywołuje u widza śmiech."

Holmes zagrała tytułową Córkę prezydenta, w filmie z 2004 r., którego premiera opóźniła się o dziewięć miesięcy z powodu złych recenzji i fatalnej sprzedaży biletów. W filmie tym, w reżyserii Foresta Whitakera, Michael Keaton zagrał jej ojca, a Marc Blucas - chłopaka. Kirk Honeycutt z The Hollywood Reporter nazwał jej postać, Samanthę Mackenzie, "zdumiewającym przykładem tego, jak wytwórnia filmowa może spłycić i zmarnować umiejętności komediowe energicznej młodej gwiazdy." W filmie z 2005 r. Batman: Początek, jak do tej pory najbardziej kasowym filmie w swojej karierze, zagrała Rachel Dawes, prawniczkę z Gotham City, ukochaną z dzieciństwa głównego bohatera. Variety było oszczędne w słowach. "Holmes jest OK", było jedynym komentarzem do jej występu. Za tę rolę Katie została nominowana do Złotej Maliny dla najgorszej aktorki drugoplanowej. Holmes odrzuciła propozycję zagrania w kolejnym filmie o Batmanie, The Dark Knight, gdyż zdjęcia kolidowały z jej innym filmem - Mad Money. W postać Rachel Dawes wcieliła się więc Maggie Gyllenhaal.

W 2005, wystąpiła w filmowej wersji powieści satyrycznej Christophera Buckleya Dziękujemy za palenie o lobbyście tytoniowym (Aaron Eckhart), którego uwodzi grana przez Holmes reporterka z Waszyngtonu. Variety napisało, że Holmes jest "jednym z nielicznych słabych punktów filmu; brak jej choćby odrobiny sprytu, jaki powinien cechować bezlitosną dziennikarkę", a The New York Times, że obsada jest "wyjątkowo dobra" z wyjątkiem Holmes, której "brakuje wiarygodności".

Holmes przyjęła propozycję gry w Shame on You, filmie biograficznym o życiu piosenkarza country Spade'a Cooleya w reżyserii Dennisa Quaida, jako żona, którą główny bohater (grany przez Quaida) zadeptał na śmierć. Jednak zdjęcia do filmu, którego plan miał się znajdować w Nowym Orleanie, zostały opóźnione przez huragan Katrina, a później Holmes wycofała się z powodu ciąży.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy