Szukaj znanych osób

Katie Melua

Katie Melua

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 6291
Ocena: liczba gł.: 4

Kontrowersje związane z piosenką "Nine Million Bicycles"

Fragment jednej z piosenek z płyty Piece by Piece zatytułowanej "Nine Million Bicycles" został skrytykowany przez pisarza i naukowca Simona Singha. W tekście dla The Guardian stwierdził on, że słowa:

We are 12 billion light-years from
the edge,
That's a guess,
No one can ever say it's true,
But I know that I will always be
with you.

(Znajdujemy się 12 miliardów lat świetlnych od granicy [wszechświata]/To tylko domysł /Nikt nie może powiedzieć czy dokładnie tak jest/Ale ja wiem, że zawsze będę z Tobą)

źle oddają pracę astronomów i kosmologów, którzy obecnie szacują, że Wszechświat ma prawie 14 miliardów lat świetlnych, a nie 12. Przyznał, że w pierwszym wersie chodziło zapewne o utrzymanie rytmu ("twelve" zapewne bardziej pasowało niż dłuższe "fourteen"). Głównym powodem krytyki był jednak następny wers, w którym Melua śpiewa, że "jest to tylko domysł"; Singh stwierdził, że Melua nie powinna w taki sposób pisać o czymś, co jest naukowym faktem, a nie domysłem, i pomimo wszystkich wymagań poezji należy pamiętać o określonych w naukowy sposób faktach. . Singh w żartobliwy sposób zaproponował nową wersję słów:

We are 13.7 billion light-years from
the edge of the observable universe,
That's a good estimate with
well-defined error bars,
Scientists say it's true, but
acknowledge that it may be refined,
And with the available information, I predict that I will always be
with you

(Znajdujemy się 13,7 miliardów lat świetlnych od/Granicy widzialnego Wszechświata/To jest dobre przybliżenie/Z dobrze zdefiniowanym błędem/Naukowcy twierdzą, że tak właśnie jest/Choć przyznają, że mogą być to trochę niedokładne dane/I bazując na tej dostępnej wiedzy, prognozuję, że zawsze będę z Tobą).

15 października 2005 Singh i Melua spotkali się w studio brytyjskiej telewizji BBC gdzie Katie zaprezentowała nową wersję utworu ze słowami Singha, który przyznał, że jego wersja utworu "miała znacznie mniejszą szansę aby zostać przebojowym singlem". W czasie programu Singh i Melua dyskutowali o prawidłowym przedstawianiu faktów naukowych, a artystycznej licencji pisarzy i poetów.

Całe to zainicjowane przez Singha wydarzenie nawiązuje do tyczącej podobnej kwestii wymiany korespondencji między Charlesem Babbage'em a Alfredem Tennysonem, którą Singh przytoczył w swojej wydanej w roku 2000 popularnonaukowej Księdze szyfrów.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy