Szukaj znanych osób

Kazik Staszewski

Kazik Staszewski

Data urodzenia: 12 marca 1963 r.

Kategoria: Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 8225
Ocena: liczba gł.: 8

Na koncercie Kultu w maju 2007
Na koncercie Kultu w maju 2007

Kazik Staszewski, właśc. Kazimierz Piotr Staszewski (ur. 12 marca 1963 w Warszawie) – polski muzyk, poeta, wokalista, saksofonista, aranżer oraz osobowość polskiej sceny muzycznej.

Jest synem Stanisława Staszewskiego. Żonaty z Anną Staszewską, z którą ma dwóch synów, Kazimierza i Jana. Pierwszym zespołem, w którym występował był Poland, założony przez Roberta Schmidta i działający w latach 1979-1980. Nagrał z nim m. in. utwory Młodzi Warszawiacy oraz Wojny. Później był członkiem zespołów Novelty Poland, Kult, Kazik Na Żywo, El Doopa, Buldog. Prowadzi również działalność solową.

W 1979 roku występował w zespole Poland.
W 1981 roku założył zespół Novelty Poland.
W 1982 roku założył zespół Kult.
W 1991 roku rozpoczął karierę solową.
Od 2005 roku jest wokalistą zespołu Buldog.

Pierwszym solowym albumem było Spalam się z przebojami Dziewczyny, Spalam się czy rozsławioną Jeszcze Polska w której senator z ramienia ZChN Jan Szafraniec doszukał się paszkwilu na hymn Polski i oddał sprawę do sądu. Sprawę w efekcie umorzono.

Rozgłos zyskała też wydana na następnym albumie Spalaj się! piosenka 100 000 000 z refrenem Wałęsa dawaj nasze sto milionów!. Utwór ten wykonany został wcześniej na festiwalu w Sopocie i odnosił się do niespełnionej obietnicy przedwyborczej.

W 1995 ukazało się Oddalenie, nagrane w domowym studiu. Na płycie znalazła się piosenka Łysy jedzie do Moskwy, odnosząca się do wyjazdu ówczesnego premiera Józefa Oleksego do Moskwy podczas rosyjskiej agresji zbrojnej na Czeczenię.

Największym sukcesem cieszył się album 12 groszy nagrany w 1997 z wielkim przebojem 12 groszy, w którym Kazik rozlicza się z Kościołem, politykami, artystami, dziennikarzami, a nawet z samym sobą. Na płycie znalazły się także utwory napisane przez Kazika do filmu Olafa Lubaszenki Sztos.

W 2000 ukazała się Melassa z przebojami 4 pokoje nagranym w duecie z Edytą Bartosiewicz i Mars napada oraz Gdybym wiedział to, co wiem.

Kazik nagrał także dwa albumy zawierające własne interpretacje utworów Kurta Weilla i Nicka Cave`a (Melodie Kurta Weill'a i coś ponadto - 2001) oraz Toma Waitsa (Piosenki Toma Waitsa - 2003) (teksty przetłumaczone przez Romana Kołakowskiego).

W roku 2004 ukazał się album Czterdziesty Pierwszy z piosenką Polska płonie, a rok później Los się musi odmienić (część piosenek pochodziła ze ścieżki dźwiękowej filmu Rozdroże Cafe w reżyserii Leszka Wosiewicza, w którym Kazik zagrał epizodyczną rolę). Staszewski nagrał także muzykę do filmu Pitbull.

Kazik otrzymał wiele nagród (m.in. Paszport Polityki, Fryderyki, Machinery, nagrodę MTV) które rzadko jednak odbiera.

O Kaziku i Kulcie opowiada książka Leszka Gnoińskiego Kult Kazika.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy