Szukaj znanych osób

Kazimierz Krukowski

Kategoria: Aktorzy Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 916
Ocena: brak ocen

Kazimierz Krukowski ps. Lopek (ur. 2 lutego 1901 r. w Łodzi- zm. 24 grudnia 1984 r. w Warszawie) - aktor kabaretowy, rewiowy i filmowy, piosenkarz, konferansjer, reżyser i autor tekstów. Wykonywał piosenki i monologi tak znanych poetów jak : Marian Hemar, Jerzy Jurandot, Antoni Słonimski, Julian Tuwim, czy Andrzej Włast.

Ukończył Wydział Filozofii- Uniwersytetu Warszawskiego , a w 1923 r. Wydział Dramatyczny Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, w klasie śpiewu. Swój pierwszy angaż do kabaretu Qui Pro Quo, zawdzięczał swojemu kuzynowi Julianowi Tuwimowi, który polecił go dyrektorowi Jerzemu Boczkowskiemu.

Pierwszą piosenkę „Puchowy śniegu tren”, nagrał pod pseudonimem Kazimierz Zawisza w Studiu Nagrań Bronisława Rudzkiego w tym samym roku.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego, występował w teatrach i kabaretach stołecznych Morskie Oko, Banda, Cyganeria, Cyrulik Warszawski, Wielka Rewia, a w 1939 r., założył własny teatr Ali Baba.

Na srebrnym ekranie po raz pierwszy pojawił się w 1927r., tworząc wraz z Adolfem Dymszą popularną parę komików, znaną powszechnie jako Lopek i Florek. Słynny duet pojawił się między innymi w takich filmach jak : „Janko muzykant” z 1930r., „Ułani, ułani, chłopcy malowani” z 1932 r. Ponadto zagrał w filmach: „10% dla mnie” z 1933r., „Co mój mąż robi w nocy?” z 1934r. i legendarnym „Ada, to nie wypada” z 1936r.

Po wybuchu wojny, początkowo występował w jednym z kabaretów w getcie warszawskim na Lesznie. Prowadził teatr wojskowy na terenie ZSRR, oraz współpracował z zespołami teatralnymi Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Andersa, w Iraku, Palestynie, Egipcie i Włoszech. Został odznaczony Krzyżem Monte Cassino.

Po wojnie Kazimierz Krukowski pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Argentynie, gdzie prowadził z Jerzym Petersburskim, teatr El National w którym wystawił musical Blue Sky Milonga.

Do kraju powrócił 28 września 1956 roku. Był dyrektorem i kierownikiem artystycznym, warszawskich teatrów Syrena i Buffo, a później w latach 1962-1969 kierownikiem artystycznym autorskiego kabaretu satyryczno-literackiego U Lopka, działającego na tak zwanym półpięterku w kawiarni Bristol.

W 1978 r., Lopek Krukowski zrobił w telewizji cykl przedwojennych programów kabaretowych, zarejestrowanych archiwalnie w cyklu Mała Antologia Kabaretów Krukowskiego.

Przewodniczył państwowej komisji egzaminacyjnej dla artystów estrady.

W 1979 r. otrzymał Nagrodę Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji za całokształt pracy artystycznej oraz osiągnięcia w dziedzinie programów rozrywkowych TVP. Jako zagorzały kibic, ufundował w 1982 r., nagrodę dla piłkarza, który na mundialu w Hiszpanii strzeli pierwszą bramkę dla Polski, nagrodę zdobył Włodzimierz Smolarek.

Był autorem dwu książek, „Mała antologia kabaretu” i wspomnieniowej „Moja Warszawka”.

Kazimierz Krukowski był kuzynem Ireny Tuwim i Juliana Tuwima.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy