Szukaj znanych osób

Kevin Coyne

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1479
Ocena: brak ocen

Kevin Coyne (ur. 27 stycznia 1944 r., w Derby w Wielkiej Brytanii, zm. 2 grudnia 2004 r. w Norymberdze, w Niemczech), angielski wokalista i gitarzysta bluesowy, kompozytor, reżyser i pisarz.

Po studiach na akademii sztuk plastycznych zaczął pracować jako pielęgniarz w szpitalach psychiatrycznych (najpierw w Preston, a potem w Londynie), wśród ludzi zagubionych życiowo i wyobcowanych, narkomanów i alkoholików. Doświadczenia zdobyte w tej pracy znalazły swe odbicie w tekstach jego piosenek.

Pod koniec lat 60. XX w. zaczął występować ze swoimi zespołami: Siren i Kevin Coyne Band, a w latach 80. z zespołem Ruts D.C.

Stworzył również kilka dramatów muzycznych, m.in. England, England (1977), napisany wraz z Snoo Wilsonem, a także Babble (1978), oparte na historiach z kronik sądowych i Fat Old Heroes (1978), opowiadający o schyłku życia Elvisa Presleya.

W jednym ze szpitali, w których pracował, nakręcił film The Institution (1978), zaś do komedii Die Schawrtzfahrer (1982) napisał muzykę.

W połowie lat 80. zapadł na ciężką depresję, spowodowaną nadużywaniem alkoholu i przeprowadził się do Norymbergi.

Zmarł na zwłóknienie płuc. Po jego śmierci, jego żona - Helmi rozpoczęła wielką akcję reedycyjną albumów Kevina Coyne'a.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy