Szukaj znanych osób

Kirsten Flagstad

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1894
Ocena: brak ocen

Życie

Urodziła się w rodzinie muzyków: jej ojciec, Michael Flagstad był dyrygentem a matka, Marie Flagstad Johnsrud - pianistką. Kirsten debiutowała na deskach teatru narodowego w Oslo w roku 1913 rolą Nuri w "Tiefland" (pol. tytuł "Niziny") d'Alberta. Po studiach w Sztokholmie śpiewał w operetkach w Norwegii, Szwecji i Francji. Od 1932, za namową innej norweskiej śpiewaczki E.Gulbarnson, przyjęła po raz pierwszy role w utworach Wagnera.

Ogromnym sukcesem był koncert radiowy z Metropolitan Opera 2 lutego 1935, kiedy śpiewała partię Sieglindy. Występowała potem w Nowym Jorku, San Francisco i Chicago, głównie w operach Wagnera. Występowała też w londyńskim Royal Opera House.

Całą II wojnę światową przebywała w Norwegii; w tym czasie Niemcy aresztowali jej męża, który wkrótce zginął.

Występowała jeszcze po wojnie, m.in. w Londynie w 1950 i 1952. W latach 1958-1960 była dyrektorem generalnym opery w Oslo. Zmarła w wieku lat 67.

W 1985 w jej rodzinnym mieście Hamar otwarto poświęcone jej muzeum - Kirsten Flagstad Museum. Jej portret umieszczono na banknocie stukoronowym, a także na stateczniku jednego z samolotów linii Norwegian.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy