Szukaj znanych osób

Krzysztof Antkowiak

Data urodzenia: 27 stycznia 1973 r.

Kategoria: Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 9502
Ocena: liczba gł.: 10

Kariera

W dzieciństwie i wczesnej młodości

Na estradzie zadebiutował już jako 5-letnie dziecko. W 1986 brał udział w Festiwalu Piosenki Dziecięcej w Koninie. Otrzymał tam zarówno nagrodę od dziecięcego, jak i od dorosłego jury. Był to już tzw. oficjalny debiut.

W połowie lat 80. XX w. występował w programie telewizyjnym Jacka Cygana pt. Dyskoteka pana Jacka, zdobywając popularność dzięki przebojowi "Zakazany owoc" (z tekstem Jacka Cygana i muzyką Krzesimira Dębskiego). W 1988 z tą piosenką wystąpił na Festiwalu w Opolu, zdobywając nagrodę publiczności.

Przez kilka lata dawał liczne koncerty w kraju i zagranicą (USA, Kanada), a płyta Zakazany owoc stała się „Złotą płytą”, a następnie „Złotą kasetą”.

Zdobył I Nagrodę na Festiwalu Piosenki Włoskiej w Zamościu w roku 1990. Został też laureatem plebiscytu słuchaczy audycji Lato z radiem, a piosenki w jego wykonaniu szybko zajmowały najwyższe miejsca na listach przebojów.

Ukończył Liceum Muzyczne w Poznaniu, a potem klasę fortepianu na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Przez jakiś czas nie pojawiał się na estradzie.

W dorosłym życiu

W połowie lat 90. XX w. powrócił na rynek muzyczny, występując między innymi z Edytą Górniak (z którą krótko stanowił parę). Nawiązał współpracę z Grzegorzem Ciechowskim, co zaowocowało wydaniem albumu Delfin.

W roku 2003 u boku Olissy Rae występował w polskich eliminacjach do konkursu Eurowizji. Obecnie próbuje swoich sił w muzyce klubowej, jak i w formacji DrumMachina, gdzie inspiracją jest afrykański trans, kultura azjatycka, rodzimym folk, ciepłe uderzenia licznych bębnów, perkusji, towarzyszące im elektroniczne dodatki. Jest też autorem kilku piosenek Kai Paschalskiej.

Jako aktor

Krzysztof Antkowiak jest też aktorem niezawodowym. Występuje w reklamach. Jest przede wszystkim znany jako odtwórca jednej z głównych ról w filmie Młode wilki 1/2 (1997).

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy