Szukaj znanych osób

Krzysztof Cugowski

Krzysztof Cugowski

Kategoria: Piosenkarze Politycy

Liczba wyświetleń: 2655
Ocena: liczba gł.: 3

Krzysztof Piotr Cugowski (ur. 30 maja 1950 w Lublinie) - polski wokalista rockowy, polityk, senator VI kadencji, ojciec Piotra i Wojciecha (członków zespołu Bracia z małżeństwa z Małgorzatą) oraz Krzysztofa juniora (z drugiego małżeństwa z Joanną).

Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną w Lublinie. Założył w 1969 zespół Budka Suflera, w którym jest wokalistą. W 1972 połączył siły z Romualdem Lipko z zespołu Zrzeszenie Cnót Wszelakich. Zespół nadal występował pod nazwą Budka Suflera. W 1976 Cugowski opuścił Budkę Suflera na osiem lat. W tym czasie pracował z zespołami Spisek i Cross. Do Budki Suflera powrócił w 1984.

W drugiej połowie lat 80. koncertował i pracował fizycznie w USA. Budka Suflera wróciła do kraju w 1992 na nagranie płyty "Cisza", która przyniosła formacji sukces artystyczny i komercyjny wystarczający do podjęcia decyzji o powrocie na stałe na polski rynek muzyczny. W połowie lat 90. Krzysztof Cugowski rozwiódł się ze swoją pierwszą żoną Małgorzatą i ożenił się ponownie z poznaną w Stanach Zjednoczonych Joanną.

Krzysztof Cugowski podczas jednego z koncertów
Krzysztof Cugowski podczas jednego z koncertów

Największy sukces w karierze Cugowskiego przyniosła płyta "Nic nie boli, tak jak życie", której sprzedaż przekroczyła milion egzemplarzy. Dzięki temu zespół w listopadzie 1999 wystąpił w sali Carnegie Hall w Nowym Jorku.

W 2001 wydał solową płytę z coverami polskich i zagranicznych standardów rockowych. W 2007 wystąpił jako gość specjalny w programie Jak oni śpiewają?, gdzie w duecie z Nataszą Urbańską zaśpiewał przebój "Jest taki samotny dom".

Działalność polityczna

W 2005 był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W tym samym roku w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat senatora VI kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu lubelskim. W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 nie ubiegał się o reelekcję.


Dyskografia

  • Wokół cisza trwa (1979)
  • Podwójna twarz (1983)
  • Kolędy (1999)
  • Integralnie (2001)
  • Wokół cisza trwa (reedycja; 2005)

Linki zewnętrzne

Commons
źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy