Szukaj znanych osób

Krzysztof Kieślowski

Kategoria: Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 2543
Ocena: liczba gł.: 2

Krzysztof Kieślowski
Krzysztof Kieślowski
Gwiazda w łódzkiej Alei Gwiazd
Gwiazda w łódzkiej Alei Gwiazd
Grób na warszawskich Powązkach
Grób na warszawskich Powązkach
Popiersie Krzysztofa Kieślowskiego w Alei Sław na Skwerze Harcerskim w Kielcach
Popiersie Krzysztofa Kieślowskiego w Alei Sław na Skwerze Harcerskim w Kielcach

Krzysztof Kieślowski  (ur. 27 czerwca 1941 w Warszawie – zm. 13 marca 1996 w Warszawie) - polski reżyser filmowy.

W latach 1964-1968 studiował w Łódzkiej Szkole Filmowej - do szkoły dostał się za trzecim podejściem. Po ukończeniu studiów zajął się filmem dokumentalnym. Jego pierwszy pełnometrażowy film fabularny Personel, zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Filmowym w Mannheim.

W 1988 roku nakręcił dla Telewizji Polskiej dziesięcioodcinkowy serial Dekalog. Serial ten był wyświetlany przez wiele sieci telewizyjnych na świecie i zyskał bardzo pochlebne recenzje krytyków filmowych. Kinowa wersja Dekalogu V - Krótki film o zabijaniu otrzymała nagrodę Felixa w 1988, jako pierwszy europejski film fabularny uhonorowany tym wyróżnieniem.

Po sukcesie Dekalogu, nakręcił kilka filmów we Francji, pomimo nieznajomości języka francuskiego. Gdy ukończył pracę nad trylogią Trzy kolory, zapowiedział zakończenie kariery reżyserskiej. Dwa lata później zmarł w trakcie operacji, która była konsekwencją ataku serca. W międzyczasie, w latach 1993-1996 wykładał reżyserię na swojej macierzystej uczelni.

Imieniem Krzysztofa Kieślowskiego nazwano sporą liczbę instytucji, między innymi Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, licea (V LO w Zielonej Górze, XXIX LO w Krakowie, XXXIV LO w Łodzi) oraz gimnazja (nr 36 w Warszawie, nr 36 w Łodzi i Publiczne Gimnazjum w Mieroszowie). W niektórych z tych szkół występują dni poświęcone patronowi.

Był dwukrotnie nominowany do Oscara (za film Trzy kolory. Czerwony) oraz trzykrotnie do Złotej Palmy (za Trzy kolory: Czerwony, Podwójne życie Weroniki oraz Krótki film o zabijaniu).

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy