Szukaj znanych osób

Kuba Sienkiewicz

Kuba Sienkiewicz

Kategoria: Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 3422
Ocena: brak ocen

Kuba Sienkiewicz, właściwie Jakub Sienkiewicz, ur. 24 listopada 1961 w Warszawie. Z wykształcenia lekarz neurolog, od 1995 posiadający tytuł doktora nauk medycznych, muzyk, autor tekstów, lider zespołu Elektryczne Gitary. Współautor ścieżki dźwiękowej do obu części Kilera oraz wielu przebojów, jak Koniec, Włosy, Dzieci wybiegły, Jestem z miasta, Co ty tutaj robisz i wielu innych.

W 1977 razem z Piotrem Łojkiem sformował akustyczną grupę pod prześmiewczą nazwą SPIARDL (Stowarzyszenie Piosenkarzy i Artystów Robotniczych Działaczy Ludowych). Muzycy grali prawie wyłącznie w domu i nagrywali na szpulowy magnetofon. Z tego okresu (1978) pochodzi Dziki - najstarsza piosenka Elektrycznych Gitar, Tatusia (1979), Trzecia Macocha, Głowy Lenina (1982). W latach osiemdziesiątych Sienkiewicz występował gościnnie jako gitarzysta solowy w zespole Niepodległość Trójkątów Andrzeja Zeńczewskiego oraz w Orkiestrze Na Zdrowie Jacka Kleyffa. W roku 1987 założył z Krzysztofem Bieniem, Piotrem Łojkiem, Krzystofem Zawadką i innymi zespół Miasto o stylistyce rockowej i ska, który wykonywał m. in. takie utwory jak Widmo, Człowiek z liściem. Zespół ten dał dwa koncerty i przetrwał do 1989 roku.

W latach 80. Sienkiewicz występował również w tzw. drugim obiegu – w mieszkaniach oraz na strajkach studenckich. Z tamtych występów pozostały nawet nagrania.

Od 1990 roku Sienkiewicz związany jest z Elektrycznymi Gitarami, z którymi nagrywa płyty i koncertuje. Jak sam przyznaje, do muzykowania na szerszą skalę zmusiły go problemy finansowe. Co ciekawe, myśl o założeniu tego zespołu zrodziła się nie u niego, lecz w głowie Rafała Kwaśniewskiego, około 1989, kiedy grał jeszcze w zespole Kult. Ten wraz z Piotrkiem Łojkiem przekonał go do założenia kapeli. Pomysł zrealizowano rok później, zespół funkcjonuje do dziś, wyprodukował kilkadziesiąt przebojów, sprzedał ponad milion płyt.

Kuba Sienkiewicz występuje czasem pod własnym nazwiskiem, pod takim szyldem występuje akustycznie wraz z Jackiem Wąsowskim, Zbigniewem Łapińskim i innymi; nagrał tak pięć płyt studyjnych. Czasem układa też muzykę i piosenki do polskich filmów i produkcji telewizyjnych.

Kuba Sienkiewicz zagrał główną rolę w debiucie reżyserskim znanego twórcy, Olafa Lubaszenko. Wystąpił w krótkim filmie na podstawie opowiadania Janusza Andermanna. Kuba Sienkiewicz grał samobójcę, który wchodzi na 30. piętro Pałacu Kulturu i skacze.

W 1994 nakładem wydawnictwa PLJ ukazała się krótka książka zatytułowana Jestem zdrowy. Zawierała one teksty piosenek opatrzone komentarzem Kuby Sienkiewicza, wywiady z nim na tematy muzyki, medycyny czy życia prywatnego (choć tego ostatniego było najmniej). Teksty piosenek ilustrowały również prace plastyka Jarka Koziary, autora dwóch okładek płyt zespołu i jego loga.

W 1998 roku, we współpracy z reżyserem Mirosławem Dembińskim powstał film A ty co?, w którym piosenki Elektrycznych Gitar zostały zilustrowane dokumentalnymi obrazami współczesnej Polski. W ten sposób powstał film, który w zamierzeniu reżysera miał skłaniać do refleksji o Polsce końca XX wieku. W filmie wykorzystano piosenki zespołu Elektryczne Gitary z różnych lat - Przewróciło się, Żądze, Koniec, A ty co, Dzieci wybiegły, Cyrk, Nie wiem co to sen, Basen i my. W kilku scenach wystąpił sam Kuba Sienkiewicz. Film otrzymał Nagrodę Specjalną Festiwalu Mediów w Łodzi Człowiek w zagrożeniu.

Kuba Sienkiewicz współpracuje też ze sceną kabaretowo-muzyczną, Śmietanką Łowicką i Sceną Kabaretową Marka Majewskiego. Pisuje felietony. Jego teksty ukazywały się w miesięcznikach Charaktery, Muza w kwartalniku Primum homo, od 2006 przeczytać go można było w czasopiśmie Sukces. Od 2002 do 2006 był wiceprezesem Rady Programowej rozgłośni Radio dla Ciebie (Polskie Radio – rozgłośnia regionalna w Warszawie).

Działalność medyczna Jakuba Sienkiewicza koncentruje się wokół choroby Parkinsona. Dyplom warszawskiej AM otrzymał 1986 roku. Ma specjalizację drugiego stopnia z neurologii. 22 listopada 1995 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych w zakresie neurologii na podstawie pracy Zaburzenia gałkoruchowe w chorobie Parkinsona. Jej promotorem był dr hab. Hubert Kwieciński z Katedry i Kliniki Neurologii AM w Warszawie. Jakub Sienkiewicz jest członkiem Movement Disorder Society, jak i autorem Poradnika dla osób z chorobą Parkinsona, który udostępnił później na swojej stronie internetowej.

Od 2007 ograniczył swoją działalność koncertową, pracuje jednak nad swoimi projektami i tworzy nowe piosenki.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy