Szukaj znanych osób

Kurt Cobain

Kurt Cobain

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 12075
Ocena: liczba gł.: 13

Życiorys

Kurt przyszedł na świat 20 lutego 1967 w domu Donalda Cobaina i jego żony Wendy. Jego rodzice mieszkali w Hoquiam, natomiast Kurt urodził się w Aberdeen w stanie Waszyngton i przeprowadził się do Seattle w roku 1985.

Ojciec Kurta był mechanikiem samochodowym, a matka na początku zajmowała się wychowywaniem dzieci. Później była sekretarką, a w końcu kelnerką. Kurt miał też młodszą o trzy lata siostrę.

Gdy Kurt miał 8 lat jego rodzice się rozwiedli, co zapoczątkowało jego późniejsze problemy psychiczne. Rok mieszkał u matki i dwa lata u ojca w przyczepie kempingowej. Gdy ojciec ożenił się ponownie, wyrzucił syna z domu (miał wtedy 11 lat). Tułał się po dziadkach, wujostwie, aż wreszcie znowu zamieszkał u matki.

Młodego Kurta inspirowała muzyka Beatlesów oraz Led Zeppelin, Kiss i Black Sabbath. Wtedy dowiedział się co to jest muzyka punk, ale w Aberdeen jedyną grupą punkową była kapela The Melvins. Cobain nawiązał z nimi kontakt i został ich asystentem, nosił sprzęt, podawał drinki itp.

Po jakimś czasie zaprzyjaźnił się z gitarzystą zespołu – Buzzem Osbournem. The Melvins brali Kurta na swoje koncerty. To doświadczenie zachęciło go do założenia własnego zespołu.

Po skończeniu szkoły średniej całkowicie poświęcił się muzyce i zerwał ze szkołą. Doszło wtedy do kłótni z matką, która skończyła się na tym, że Kurt został wyrzucony z domu, ale jednak matka płaciła czynsz za jego nowe mieszkanie. Kurt musiał zacząć pracować. W przeciągu tych kilku lat pracował jako sprzątacz, wychowywał dzieci na obozach i był lokajem w hotelu. Zimę przemieszkał w bibliotece, gdzie przeczytał dużo książek, jadał u znajomych i tak było przez kilka lat. Buzz Osbourne przedstawił mu Krista Novoselica i w jego życiu wszystko się zmieniło. Wkrótce założyli Nirvane. W 1989 roku zespól wydał swój debiutancki album - Bleach. Sława dla Cobaina miała jednak nadejść w 1991 roku, gdy grupa z Seattle podbiła serca fanów albumem Nevermind. W tym samym roku Cobain poznał swoją przyszłą żonę - Courtney Love. Dalszy okres życia artysty to wielka popularność, którą osiągał stopniowo z zespołem oraz coraz głębsze uzależnienie od heroiny. Nałóg był częściowo spowodowany działaniem narkotyku, który według relacji Kurta miał być lekiem na jego chroniczny ból żołądka. 1992 rok to przede wszystkim dalsze koncert oraz wydanie kompilacji Incesticide. Rok później Nirvana wydała najlepiej ocenianą płytę - In Utero. Cobain był u szczytu sławy. W tym czasie był on jednak coraz bardziej znudzony stylem życia gwiazdy rocka, gdyż zawsze brzydził się konformizmem. Coraz częściej nachodziły go depresje i myśli samobójcze. Nikt jednak nie podejrzewał, iż to jego ostatnie miesiące. Nirvana w listopadzie została zaproszona do zagrania koncertu Unplugged, który okazał się wielkim widowiskiem. W 1994 roku kapela zorganizowała koncerty w Europie. Tam zaliczyła swój ostatni występ. Kurt miał problemy z gardłem. Nieoczekiwanie wkrótce przedawkował narkotyki podczas pobytu w Rzymie. nieoficjalna wiadomość o śmierci lidera Nirvany była jednak fałszywa. Po powrocie do USA Cobain stawił się w klinice odwykowej, która po kilku dniach opuścił. Zabarykadował się w swoim domu w Seattle. Nie widząc już sensu życia, 5 kwietnia 1994 roku Kurt Cobain rano popełnił samobójstwo. W swoim liście argumentował ten czyn zwracając uwagę przede wszystkim na dobro swojej córki, Francis. 8 kwietnia elektryk znalazł ciało Cobaina. Świat był zdruzgotany tą wiadomością.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy