Szukaj znanych osób

Laurent Aiello

Kategoria: Sportowcy

Liczba wyświetleń: 1081
Ocena: brak ocen

Laurent Aiello (ur. 23 maja 1969 roku w Fontenay) - francuski kierowca wyścigowy.

Karierę rozpoczął w połowie lat 80. XX wieku. W latach 1991-1992 startował w Formule 3000, lecz zanotował tam bardzo przeciętne wyniki.

Zaliczył sesje testowe dla zespołów Formuły 1, McLarena oraz Jordana, lecz nie otrzymał z ich strony poważnych propozycji. W 1993 roku przeszedł do klasy samochodów turystycznych, definitywnie zrywając związek z samochodami o otwartym nadwoziu. W 1994 roku zdobył swój pierwszy tytuł mistrzowski - w barwach Peugeota wygrał Mistrzostwa Francji. W kolejnym sezonie zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

W 1996 roku przeniósł się do Niemiec. Rok później wygrał cykl Super Tourenwagen Cup, ale w następnym sezonie przegrał rywalizację z Johnnym Cecotto. Tę porażkę powetował sobie podczas 24-godzinnego wyścigu w Le Mans, gdzie wraz z Allanem McNishem i Stephanem Ortellim zwyciężył w barwach Porsche.

W 1999 roku startował w British Touring Car Championship, reprezentując barwy Nissana. Odniósł tam aż 10 zwycięstw i pewnie zdobył tytuł mistrzowski.

Od 2000 roku do końca kariery startował w Deutsche Tourenwagen Masters. W 2002 roku zdobył tytuł mistrzowski jako fabryczny kierowca Audi. W 2004 roku przeszedł do Opla, co znacznie odbiło się na jego wynikach. W 2005 roku, po dwóch nieudanych sezonach, dość niespodziewanie zakończył karierę.

Na stałe mieszka w Bordeaux. Jest żonaty, ma dwoje dzieci (syna i córkę). Do jego hobby należą golf, motocross oraz narciarstwo wodne.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy