Szukaj znanych osób

Lidia Duda

Kategoria: Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 2489
Ocena: brak ocen

Lidia Duda - (ur. 30 czerwca 1958 w Tychach) – autorka reportaży i filmów dokumentalnych.

Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, pracę magisterską pisała na temat Hieronima Boscha. Po studiach pracowała w klubie jazzowym, w Operze Wrocławskiej, była nauczycielką plastyki w Tychach. Pracę w mediach zaczynała od działu reklamy katowickiego oddziału TVP. Wkrótce została reporterką w "Aktualnościach" TVP 3 Katowice. Specjalizowała się w tematach społecznych. Od końca lat 90. związana z Ekspresem Reporterów, dla którego realizowała własne reportaże (ponad 60), później z Redakcją Filmu Dokumentalnego i Reportażu Programu 2 TVP.

Laureatka licznych nagród na festiwalach filmowych. Po emisji filmu „Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie” (dokumentalny zapis życia chłopców w wieku od siedmiu do czternastu lat, tzw. klejarzy, którzy żyją na ulicy) zorganizowano specjalne posiedzenie sejmowej komisji ds. dzieci i młodzieży, a po emisji „U nas w Pietraszkach” (opowieść kilkuletniego chłopca o życiu w popegeerowskiej wsi Pietraszki) minister Barbara Labuda powołała zespół, który miał opracować program pomocy dla popegeerowskich wsi.

Przepis Lidii Dudy na dobry reportaż: „Trzeba lubić bohaterów i patrzeć na nich krytycznie, być głodnym historii bohatera, umieć go wysłuchać, kiedy opowiada swoją tragedię. W tej współpracy musi być uczciwość. Nie może być ukrytej kamery i oszukiwania, że tego czy tamtego się nie nakręci. To obraz codzienności, więc utrwalamy wszystko.”


źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy