Szukaj znanych osób

Lionel Richie

Lionel Richie

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 2172
Ocena: liczba gł.: 1

Lionel Richie
Lionel Richie

Lionel Richie właściwie Lionel Brockman Richie, Jr. (ur. 20 czerwca 1949 w Tuskegee w stanie Alabama w USA), to amerykański wokalista, kompozytor i aktor. Sławę zyskał jako frontman grupy muzycznej The Commodores, a po odejściu z niej w 1981 roku rozpoczął trwająca do dziś karierę solową.Ma córke Nicole Richie

Wydany w 1982 roku album pt. Lionel Richie trafił na trzecie miejsce list przebojów sprzedając się w nakładzie 4 milionów sztuk. Kolejny album zatytułowany Can't Slow Down sprzedał się w dwukrotnie większym nakładzie oraz uzyskał nagrodę Grammy w kategorii The Album of the Year 1984. Trzeci album wydany w 1986 roku pt. Dancing on the Ceiling przyniósł prawdopodobnie jego najbardziej znany utwór pt. "Say You, Say Me" oraz nie mniej cenione "Dancing on the Ceiling" czy "Se La". Kolejne albumy Richiego, takie jak Back to Front, Louder Than Words, czy Time nie zyskały już spodziewanego sukcesu komercyjnego.

Obecnie, prawdopodobnie w nadziei na powtórzenie sukcesów z lat 80, Richie zarzucił nowoczesność na rzecz starszego stylu muzycznego, w jakim operował. Pisał piosenki dla Diany Ross.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy