Szukaj znanych osób

Lothaire Bluteau

Lothaire Bluteau

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 1458
Ocena: brak ocen

Kariera

Już jako młody chłopak marzył, że gra w filmie policyjnym. I marzenie się spełniło. Ukończył Conservatory of Dramatic Arts w Montrealu. Zaczął pojawiać się w kanadyjskich filmach na początku lat 80. Brał udział w różnorodnych projektach dla kina, telewizji i teatru.

Po swojej debiutanckiej kinowej roli Disc jockeya w filmie Po prostu gra (Rien qu'un jeu, 1983), pojawił się w jednym z odcinków amerykańskiego serialu Policjanci z Miami (Miami Vice, 1984). Stał się znany ze współczesnej filmowej wersji Ewangelii Marka, w której postaci Chrystusa odpowiada artysta – awangardowy reżyser teatralny – Daniel Coloumbe w nominowanym do Oscara dramacie Jezus z Montrealu (Jésus de Montréal, 1989), która przyniosła mu przyznaną w Ontario nagrodę Genie.

W 1991 zadebiutował na londyńskiej scenie w przedstawieniu Being at Home with Claude. Występował potem w Quat'Sous Theater w Montrealu.

Został doceniony za umiejętność wiernego, choć oszczędnego oddawania emocjonalnych stanów swoich bohaterów. Jego rola jezuity ojca Laforgue na misji wśród Indian z plemienia Algonquinów w przygodowym filmie Czarna suknia (Black Robe, 1991) była nominowana do nagrody podczas Australijskiego Festiwalu Filmowego. W filmie psychologicznym Krzysztofa Zanussiego Dotkniecie reki (1992) wcielił się w rolę studenta muzykologii z Krakowa, obdarzonego zdolnościami psychoterapeutycznymi. Za postać homoseksualisty Horsta w dramacie wojennym Bent (1997), z udziałem Clive'a Owena, Jude Law i Micka Jaggera, zdobył nagrodę na hiszpańskim Festiwalu Filmowym w Gijón.

W dramacie Agnieszki Holland Julia wraca do domu (2002) zagrał rosyjskiego uzdrowiciela. Występuje również gościnnie w popularnych hollywoodzkich produkcjach kinowych; choćby w filmie akcji Śmiertelna gorączka (Dead Heat, 2002) u boku Kiefera Sutherlanda i Anthony'ego LaPaglii, czy telewizyjnych, m.in. w serialu 24 godziny (24, 2004) z Kieferem Sutherlandem w roli głównej.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy