Szukaj znanych osób

Lucyna Malec

Lucyna Malec

Data urodzenia: 27 lipca 1966 r.

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 2384
Ocena: liczba gł.: 6

Lucyna Malec-Mayer (ur. 27 lipca 1966 w Bielsku-Białej) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. W 1989 roku ukończyła PWST w Warszawie.

Debiutowała drobnymi rolami w serialach telewizyjnych W labiryncie i Czterdziestolatek. 20 lat później. W latach 90. grała niewiele, najczęściej w pojedynczych odcinkach sitcomów lub telenowel. W tym czasie dała się zapamiętać z wyrazistego, komediowego epizodu nierozgarniętej aktorki w filmie Jacka Bromskiego Dzieci i ryby.

Dużą popularność oraz potwierdzenie talentu komediowego przyniósł jej udział w telewizyjnym widowisku kabaretowym Komiczny Odcinek Cykliczny (KOC), w którym partnerowała Grzegorzowi Wasowskiemu i Sławomirowi Szczęśniakowi.

Od roku 2004 występuje w popularnym sitcomie Bulionerzy, w którym wcieliła się w postać Nowikowej, zapracowanej matki, żony i gospodyni domowej. W tym samym roku zagrała zupełnie inną rolę - zazdrosnej żony Mariana Włosińskiego - w nagradzanym na międzynarodowych festiwalach Moim Nikiforze Krzysztofa Krauze. To była jej pierwsza, tak duża rola filmowa.

W 2006 roku dołączyła do obsady serialu Na Wspólnej.

Jest związana z warszawskim Teatrem Kwadrat. Często użycza swojego głosu w filmach animowanych. Dubbingowała m.in. Betty Ruble w kreskówce Flintstonowie, Krowę w Krowie i Kurczaku i Noddy’ego w Noddym.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy