Szukaj znanych osób

Maciej Maleńczuk

Maciej Maleńczuk

Data urodzenia: 14 sierpnia 1961 r.

Kategoria: Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 4539
Ocena: liczba gł.: 1

Życiorys

Uczęszczał do kilku szkół podstawowych, następnie do szkoły zawodowej, potem do liceum zawodowego (specjalność obróbka skrawaniem), którego nie ukończył. W 1981 skazany został na dwa lata więzienia za odmowę służby wojskowej. Po wyjściu na wolność zaczął grać na gitarze i komponować piosenki, początkowo utrzymane w stylistyce bluesowej. Swój repertuar najczęściej prezentował występując jako muzyk uliczny na ulicach Krakowa, Warszawy, Poznania i innych polskich miast. W latach 1986–2005 był wokalistą i frontmanem zespołu Püdelsi, z którym nagrał szereg płyt.

W roku 1993 założył zespół Homo Twist, którego pierwsza płyta ukazała się w rok później. Pierwszą solową płytę Maleńczuk wydał w roku 1998.

Nieregularnie publikował swoje wiersze, które często są także tekstami jego piosenek. Publikował m.in. w brulionie. Jest autorem poematu Chamstwo w państwie, wydanego w postaci książkowej w 2003 r. przez Wydawnictwo Literackie z Krakowa (jako autor podpisany jest Pan Maleńczuk). Książka otrzymała laur Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

Brał udział w trzeciej edycji Idola jako członek jury.

13 marca 2004 w chorzowskim Teatrze Rozrywki odbyła się premiera przedstawienia "Bal u Wolanda" na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa Mistrz i Małgorzata z Maleńczukiem w roli Wolanda. Był on również autorem songów wykonywanych w spektaklu.

3 kwietnia 2007 w programie Nieczułe dranie emitowanym w TV4 Maleńczuk wyznaczył tysiączłotową nagrodę za najśmieszniejszy filmik obrazujący akcję "dawania w ryja kanarowi".

Jest również wiernym kibiciem CRACOVII. Napisał nawet hymn dla tego zespołu zatytułowany po prostu "Hymn Cracovii".

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy