Szukaj znanych osób

Małgorzata Kożuchowska

Małgorzata Kożuchowska

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 7122
Ocena: liczba gł.: 19

Małgorzata Kożuchowska
Małgorzata Kożuchowska
Małgorzata Kożuchowska
Małgorzata Kożuchowska
Małgorzata Kożuchowska na toruńskiej Alei Gwiazd
Małgorzata Kożuchowska na toruńskiej Alei Gwiazd

Małgorzata Kożuchowska (ur. 27 kwietnia 1971 we Wrocławiu) - polska aktorka filmowa i teatralna.

Wychowywała się w Toruniu. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie (1994), należy do zespołu warszawskiego Teatru Dramatycznego. Popularność przyniosły jej role filmowe i telewizyjne, m.in. Kiler (1997), Kiler-ów 2-óch (1999), M jak miłość (2000 -). Laureatka nagrody "Złota Kaczka" w kategorii "Najlepsza polska aktorka 2003", 2004 i 2005 otrzymała także nagrody czytelników pisma "Teletydzień" - "Telekamera" w 2004 i 2005. Nominowana do "Telekamery" 2006, została uhonorowana katarzynką w Piernikowej Alei Gwiazd w Toruniu.

Na scenie Teatru Narodowego zagrała gościnnie trzy postacie w "Błądzeniu po peryferiach" według Gombrowicza, w reżyserii Jerzego Jarockiego; w Teatrze Komedia w Warszawie zagrała w spektaklu "One" na podstawie sztuki Pam Gems w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego. W 2006 roku wydała płytę pt. W futrze w której nagraniu aktorce pomogła formacja Futro. Płyta stała się dodatkiem do magazynu ELLE a nad jej patronatem czuwało Radio PiN102FM i SORAYA. Album zawierał takie piosenki jak: "F jak love", "U jak over", "T jak zostaw", "R jak zdrada" i "O jak kocham".

Została uhonorowana w Alei Gwiazd w swym rodzinnym mieście Toruniu (gdzie się uczyła i mieszkała), gdzie na Rynku Staromiejskim odsłoniła drugą z serii "katarzynek" - podpisów słynnych torunian.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy