Szukaj znanych osób

Małgorzata Markiewicz

Kategoria: Piosenkarki

Liczba wyświetleń: 892
Ocena: brak ocen

Małgorzata Markiewicz (ur. 6 kwietnia 1986 w Białej Podlaskiej) — mieszkająca w Janowie Podlaskim polska wokalistka i flecistka.

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej im. Józefa Elsnera w Warszawie. W 1999 roku, śpiewając piosenkę List do matki z repertuaru Violetty Villas, zwyciężyła w finale "Szansy na sukces". Zwycięstwo w programie umożliwiło jej występ, w wieku 13 lat, w Koncercie Debiutów XXXV Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (najmłodszy uczestnik w historii festiwalu), gdzie zdobyła nagrodę Programu I Polskiego Radia i dziennika Rzeczpospolita. Zwyciężała w wielu festiwalach: Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie, Festiwal Piosenki lat 60. i 70. "Powróćmy do piękna w słowie i w muzyce", Chanson Festiwal w Kolonii (Niemcy). W 1999 zdobyła "Księżycową statuetkę" - nagrodę publiczności za "najciekawsze wydarzenie wieczoru podczas III Elbląskich Nocy Teatru i Poezji".

Współpracuje z Polskim Radiem. W listopadzie 2005 r. otrzymała propozycję zastępowania Olgi Szomańskiej-Radwan w oratorium "Tu es Petrus" na kilku koncertach. Od 2006 występowała jako solistka w oratorium "Psałterz Wrześniowy" Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. Wykonywana przez nią (w duecie z Januszem Radkiem) piosenka Psalm dla Ciebie jest utworem promującym płytę. Premiera telewizyjna teledysku odbyła się 30 lipca 2006. Współpraca z Piotrem Rubikiem zakończyła się w maju 2007, w wyniku konfliktu kompozytora z wytwórnią płytową (i popierającymi ją wykonawcami). Od tego czasu Małgorzata Markiewicz, wspólnie z pozostałymi solistami, chórem i orkiestrą, występuje w "Tryptyku" pod batutą nowego dyrygenta, Mikołaja Blajdy.

8 czerwca 2007 Małgorzata Markiewicz, wspólnie z innymi solistami "Tryptyku", odebrała nagrodę dla najlepszych polskich wykonawców na Festiwalu TOPtrendy 2007. 15 czerwca tego samego roku, podczas 44. KFPP w Opolu, wspólnie z Joanną Słowińską, Januszem Radkiem i Przemysławem Brannym, odebrała Superjedynki w kategoriach płyta pop oraz Superjedynka publiczności.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy