Szukaj znanych osób

Marcel Marceau

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 3266
Ocena: brak ocen

Wczesne lata życia i początki kariery

Marcel Mangel urodził się w Strasbourgu, we Francji, jako syn Anne, de domo, Werzberg i Charlesa Mangelów. Gdy Marcel miał 4 lata rodzina przeniosła się do Lille, aby powrócić ponownie do Strasbourga. Gdy miał 16 lat, a Francja przyłączyła się do II wojny światowej, jego mająca żydowskie pochodzenie rodzina musiała opuścić swój dom. Uciekł do południowo-zachodniej Francji i zmienił nazwisko na Marceau, aby ukryć swoje pochodzenie. Nazwisko pochodzi od francuskiego generała rewolucjonisty François Séverin Marceau-Desgraviers. Wraz ze swoim bratem Alainem aktywnie działał we ruchu oporu, zmieniali oni daty urodzenia w kartach identyfikacyjnych żydowskich dzieci, aby hitlerowcy uznawali je za zbyt młode do deportacji. W przebraniach skautów przeprowadzili wiele dzieci za szwajcarską granicę. Marceau kontynuował także naukę w zakresie gimnastyki i sztuk wizualnych, uczęszczał do szkół w Périgueux i Limoges. Później wstąpił do wojska Wolnej Francji pod dowództwem gen. Charlesa de Gaulle'a, i ze względu na swoją doskonałą angielszczyznę był oficerem łącznikowym przy armii gen. Pattona. Jego ojciec, Charles, rzeźnik i śpiewak barytonem, który wprowadził syna w świat muzyki i teatru we wczesnym wieku, zginął w 1944 r. w Auschwitz.

Był trzykrotnie żonaty, miał 4 dzieci. Jego żonami były m.in. aktorka Huguette Mallet i polska aktorka i reżyserka Ella Jaroszewicz. Dwaj synowie Marceau to Michel i Baptiste.

Zainteresował się aktorstwem pod wpływem oglądanego niemego kina w wykonaniu m.in. Charlie Chaplina, Bustera Keatona czy Harry Langdona. Po wojnie, w 1946, zajął się pantomimą na poważnie i zaczął studia w Szkole Aktorstwa Dramatycznego Charles Dulina przy Teatrze Sary Bernhardt w Paryżu. Jego nauczycielami byli m.in. Charles Dullin i legendarny mistrz Etienne Decroux, którego uczniem był także Jean-Louis Barrault. Barrault ujrzał w Marceau wielki talent i zaprosił go do swojego zespołu teatralnego, i obsadził w roli Arlekina w pantomimie Baptiste. Występ Marceau wzbudził tak ogromny entuzjazm, że artysta postanowił przedstawić swą pierwszą "mimodramę" pt. Praksyteles i Złota Ryba, zaprezentowaną tego samego roku w Teatrze Bernhardt. Niebywały sukces umożliwił debiutantowi Marcelowi Marceau początek własnej, samodzielnej kariery.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy