Szukaj znanych osób

Marcel Marceau

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 3103
Ocena: brak ocen

Kariera i charakterystyczna twórczość

W 1947 r. Marceau stworzył postać Bipa, clowna z nieodłącznym kapeluszem z kwiatkiem (którego traktuje się jako kontynuację dawnych postaci arlekina i pierrota). Bip stał się alter ego artysty i jego symbolem, postać nawiązywała do tradycji Commedia dell'arte, czy klasyków komedii początków XX w., jak Charlie Chaplin. Artysta przedstawiał najróżniejsze pantomimy, w których Bip, wieczny pechowiec, ulegał najróżniejszym, nieograniczonym nieszczęśliwym wypadkom i zrządzeniom losu; pojawiał się w klatce, w parku, walczył z wiatrem podczas spaceru. Marceau prezentował genialne, kilkuminutowe satyry na wszelkie tematy i o wszystkich, od rzeźbiarzy do matadorów, o czasie i wieku. O słynnej serii przedstawień Młodość, Dojrzałość, Starość i Śmierć jeden z krytyków powiedział, że mim "osiąga w mniej niż dwie minuty to, czego większość pisarzy nie może osiągnąć w całych tomach".

W 1949 r. Marceau otrzymał za swoją drugą mimodramę Śmierć przed świtem prestiżową Nagrodę Deburau (przyznawaną na cześć mistrza pantomimy z XIX w. Jean-Gasparda Deburau), i stworzył jedyny w tym czasie zespół pantomimy na świecie Compagnie de Mime Marcel Marceau. Grupa grała w najważniejszych paryskich teatrach- Le Theatre des Champs-Elysees, Le Theatre de la Renaissance, i Sarah Bernhardt, a także w wielu innych teatrach na całym świecie. W latach 1959-1960 przez cały rok w paryskim teatrze Amibigu odbywała się retrospektywa jego mimodram, w tym słynnej Płaszcz na podstawie Gogola. Marceau był autorem także 15 innych mimodram, w tym Pierrot de Montmartre (Pierrot z Montmartre), 3 Peruki, Sklep z Pionkami, 14 lipca, Wilk Tsu Ku Mi, Paryż płacze-Paryż się śmieje, Don Juan (zaadaptowana przez hiszpańskiego pisarza Tirso de Molina), Łowca motyli, Etapy życia, Klatka, czy Fabrykant masek. Szczególnie cztery ostatnie obwołano "poematami gestu".

Pantomima, tak jak muzyka, ani nie zna granic, ani nie rozróżnia narodowości. Jeśli śmiech i łzy są cechą ludzkości, wszystkie kultury muszą być przesiąknięte naszą sztuką.
- mówił o swojej sztuce Marceau.
źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy