Szukaj znanych osób

Marcel Marceau

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 3265
Ocena: brak ocen

Światowa sława i wszechstronność

Mim Bip, czyli Marcel Marseau z Prezydentem USA Jimmym Carterem, jego żoną Rosalynn Carter i córką Amy, 16 czerwca 1977.
Mim Bip, czyli Marcel Marseau z Prezydentem USA Jimmym Carterem, jego żoną Rosalynn Carter i córką Amy, 16 czerwca 1977.

Występując na całym świecie Marcel Marceau rozpowszechniał "sztukę ciszy" (L'art du silence).

W 1955 i 1956 r. występował w Stanach Zjednoczonych, po raz pierwszy wystąpił w Ameryce Północnej na Stratford Festival of Canada, wielkim, corocznym letnim festiwalu teatralnym w mieście Stratford w Ontario, Kanada. Swoje amerykańskie występy rozpoczął w Phoenix Theatre w Nowym Jorku, za co zebrał entuzjastyczne recenzje. Później przeniósł się do większego Ethel Barrymore Theatre na Broadwayu. Jego kolejne występy m.in. w San Francisco, Chicago, Waszyngtonie, Filadelfii i Los Angeles pobiły rekordy popularności i wzbudziły sensację. Artysta odbył wiele długich tras, po Ameryce Południowej, Afryce, Australii, Chinach, Japonii, Azji Południowo-Wschodniej, Rosji i Europie. Wielokrotnie odwiedzał Polskę. Swoją ostatnią artystyczną podróż odbywał w ostatnich latach, w 2004 r. był w USA, w 2005 r. występował w Europie, a w 2006 r. odwiedził Australię.

Sztuka Marceau stała się popularna i ceniona przez miliony ludzi dzięki jego częstym występom przed kamerami. Po raz pierwszy wystąpił w telewizji jako gwiazda w Max Liebman Show of Shows, za co otrzymał później Nagrodę Emmy. W 1973 r. wystąpił dla BBC jako Ebenezer Scrooge w Opowieści wigilijnej. Był ulubionym gościem Johnny Carsona, Merva Griffina, Mike'a Douglasa i Dinah Shore, prowadził także swój własny, jednoosobowy show Meet Marcel Marceau (Poznaj Marcela Marceau). Wraz ze słynnym komikiem Redem Skeltonem dał 3 koncerty pantomimy.

Udowodnił także swoją wszechstronność występując w filmach fabularnych, takich jak First Class, gdzie zagrał 17 różnych ról, czy Shanks, gdzie grając głuchoniemego lalkarza mógł dać pokaz swojej sztuki ciszy. Marceau stworzył od podstaw dla zespołu baletowego Opery Hamburgskiej mimodramę Kandyd (wymyślił, wyreżyserował i zagrał tytułową rolę). Grał także rolę w niskobudżetowym filmie opowiadającym o jego życiu Paint It White. Prace nad filmem nie zostały jednak ukończone, gdyż inny aktor, wieloletni przyjaciel artysty od czasów szkolnych zmarł w trakcie zdjęć.

Marcel Marceau opiewał swoje dzieciństwo w dobrze przyjętych dziełach Alfabet Marcela Marceau i Rozliczenie Marcela Marceau. Inne publikacje poezji i ilustracji Marceau to napisana w 1966 La ballade de Paris et du Monde i Historia Bipa, wydana przez Harper and Row. W 1982 wydano w Paryżu pt. Le Troisième Oeil (Trzecie Oko) kolekcję 10 litografii z komentarzem artysty.

W 1978 r. Marceau założył pierwszą francuską szkołę pantomimy, Ecole Internationale de Mimdrame de Paris, która jest obecnie najbardziej prestiżową uczelnią tego typu. W 1996 założył Fundację Marceau, której celem jest promocja mima w USA.

W 1995 r. planował z Michaelem Jakcsonem wspólny koncert dla HBO. Ze względu na chorobę piosenkarza projekt nie doszedł do skutku.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy