Szukaj znanych osób

Marcin Kydryński

Kategoria: Aktorzy Dziennikarze

Liczba wyświetleń: 1852
Ocena: liczba gł.: 2

Marcin Kydryński (ur. 24 maja 1968) - dziennikarz muzyczny, kompozytor, autor tekstów, producent, podróżnik i fotograf. Syn Lucjana Kydryńskiego i Haliny Kunickiej, mąż Anny Marii Jopek, ojciec Franciszka i Stanisława.

W latach 1989-2007 prowadził nocne audycje jazzowe w radiowej Trójce, w których bardzo często gościły nagrania Stinga, Pata Metheny'ego i Richarda Bony. W Programie III polskiego Radia prowadzi audycję Siesta. W latach 1995-1998 był dyrektorem artystycznym festiwalu Jazz Jamboree. Od 2005 prowadzi w TVP program prezentujący muzykę jazzową "Około północy". Tytuł tej audycji nawiązuje do pory nadawania (pierwszy odcinek ukazał się 1 października o 23:57) oraz do standardu "'Round Midnight" napisanego przez Theloniousa Monka.

Fotografowania uczył się od Tomasza Tomaszewskiego. Z aparatem odwiedził Zanzibar, Etiopię, Kenię, Sudan i afrykańskie pustynie. Jest pierwszym polskim fotografem, który miał własny reportaż z międzynarodową okładką w National Geographic. W 2000 za album fotograficzny "Pod słońce" otrzymał nagrodę Arkadego Fiedlera.

Jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST (obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza).

Linki zewnętrzne

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy