Szukaj znanych osób

Marcus Miller

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1257
Ocena: brak ocen

Marcus Miller
Marcus Miller

Marcus Miller (ur. 14 czerwca 1959 w Brooklynie) amerykański muzyk, kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista, grający przede wszystkim na gitarze basowej. Jako nastolatek grał w grupie soulowej Harlem River Drive. W 1977r. podejmował próby współpracy z wieloma muzykami takimi jak Bobby Humphrey. Koncertował z perkusistą Lenny'ego White'a. W tym czasie stał się cenionym muzykiem studyjnym uczestnicząc w nagraniach takich gwiazd jak Arethy Franklin. W 1980 roku zauważył go Miles Davis który przez dwa lata współpracował z nim. Była to dla niego istna szkoła jazzu. Nie długo trzeba było czekać żeby w 1984r. powstał jego pierwszy krążek solowy który otworzył mu drogę do bycia światowej sławy gitarzystą basowym. Jego charakterystyczny styl gry na tym instrumencie przyczynił się do spopularyzowania tzw. slappingu, polegającego na uderzaniu za pomocą kciuka o struny gitary basowej i uzyskiwaniu, poprzez uderzanie o progi tych strun, charakterystycznego, perkusyjnego dźwięku. Ta technika często używana jest w kombinacji z tzw. poppingiem. Miller odkrył, że poprzez perkusyjny styl gry na gitarze basowej – slap zwany też klang lepiej przedziera się poprzez transmisję granego bądź odtwarzanego utworu. W 2001 roku dostał nagrodę Grammy za najlepszy album jazzowy.

W fachowym środowisku jego styl gry uchodzi za melodyjny, zachwycający dodatkowo wirtuozyjną szybkością i precyzją. Uznanie zyskał sobie zarówno jako artysta solowy, jak również jako producent muzyczny. Szczególne popularny jest jako muzyk studyjny, zapraszany do nagrania konkretnych albumów. Można go usłyszeć na ponad 400 albumach, m.in. na płytach: Milesa Davisa, Arethy Franklin, Luthera Vandrossa, Davida Sanborna, Budki Suflera oraz Ala Jarreau.

Styl gry podobny do stylu Marcusa Millera reprezentuje Victor Wooten, a w Polsce m.in. Marcin Pospieszalski, Wojciech Pilichowski, Waldemar Tkaczyk oraz Krzysztof Ścierański.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy