Szukaj znanych osób

Maria Peszek

Maria Peszek

Data urodzenia: 09 września 1973 r.

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 5408
Ocena: brak ocen

Maria Peszek, ps. Mania, (ur. 9 września 1973 we Wrocławiu) – polska aktorka i piosenkarka.

Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną (PWST) w Krakowie (1996 r.). Debiutowała na scenie Teatru Słowackiego w Krakowie, w adaptacji sztuki Brunona Schulza "Sanatorium pod klepsydrą" (scenariusz i reżyseria – Jan Peszek). Grała także na scenach Teatru Studio w Warszawie i Teatru Narodowego.

Pochodzi z rodziny o tradycjach teatralnych, jej ojciec – Jan Peszek jest znanym aktorem. Aktorem jest także jej brat – Błażej Peszek.

Na 21. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, w otrzymała nagrodę publiczności (2000 r.) Wykonywała piosenkę "Jestem wiatrem, jestem burzą" Mateusza Pospieszalskiego i Rafała Dziwisza.

W październiku 2005 został wydany debiutancki album muzyczny Marii Peszek, miasto mania. Płyta została nagrana we współpracy z Wojciechem Waglewskim oraz jego synami – Fiszem i Emade. Jest to zarazem ścieżka dźwiękowa multimedialnego przedstawienia o tym samym co album tytule. Płyta ta została wyróżniona dwoma Fryderykami w kategoriach: Nowa Twarz Fonografii dla Marii Peszek oraz Produkcja Muzyczna Roku. Płyta osiągnęła status platynowej. W 2007 roku wystąpiła w TOPtrendy śpiewając Piejo kury piejo Grzegorza z Ciechowa i wiązankę przebojów ostatniego roku.


źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy