Szukaj znanych osób

Marios Gkiourdas

Data urodzenia: 02 marca 1973 r.

Kategoria: Sportowcy

Liczba wyświetleń: 4402
Ocena: brak ocen

Kariera

Jest wychowankiem klubu MGS Alexandropoula.

Początki i najlepszy okres kariery - 10 lat w Olympiakosie

Marios Gkiourdas zadebiutował w barwach Olympiakosu w 1993 roku. W tym samym czasie otrzymał również pierwsze powołanie do reprezentacji narodowej.

W 1994 roku po raz pierwszy wystapił na Mistrzostwach Świata i zajął tam ze swoją reprezentacją szóste miejsce.

2 lata później zdobył swoje pierwsze klubowe trofeum. Udało mu się zwyciężyć z Olympiakosem Pireus w Pucharze CEV. W finale jego zespół pokonał niemiecki klub SV Bayer Wuppertal.

W roku 1997 zdobył ze swoim zespołem kolejne trofeum, a mianowicie sięgnął po Puchar Grecji.

W 1998r. po raz pierwszy udało mu się sięgnąć po dublet (mistrzostwo i Puchar Grecji).

Równie udany był dla niego rok 1999, gdyż powtórzył ze swoim zespołem osiągnięcie sprzed roku. Do tego został uznany najlepszym zawodnikiem ligi greckiej.

W 2000 roku nie zdobył obu trofeów, ale mimo wszystko trzeci raz z rzędu został mistrzem Grecji.

Rok później powtórzył ten sukces, po raz kolejny zostając ze swoją drużyną najlepszym klubem w Grecji, a także zdobywając po raz czwarty puchar tego kraju.

Rok 2002 był niezbyt nieudany dla klubu z Pireusu. Po czteroletniej hegemonii Olympiakos nie wywalczył żadnego trofeum na krajowej arenie. Niepowodzenie w lidze powetował sobie sukcesem w Lidze Mistrzów. Jego zespół zajął bowiem w tych rozgrywkach drugie miejsce. W tym samym roku wystąpił również z reprezentacją Grecji na Mistrzostwach Świata. Zajął tam siódmą lokatę i dodatkowo uplasował się na piątej pozycji w klasyfiakcji najlepiej atakujących turnieju.

Ostatnim okresem jego gry w Olympiakosie był rok 2003. Uwieńczył go sukcesem, gdyż jego drużyna po raz kolejny została mistrzem Grecji.

Po tym sezonie przeszedł do ligi włoskiej.

Sezon we włoskim UniMade Parma

Po 10 latach gry w Grecji, Marios przeniósł się do UniMade Parma, gdzie jednak nie odniósł większych sukcesów.

Pierwsza część rundy zasadniczej była dla jego klubu całkiem udana. Po 13 spotkaniach zajmował on szóste miejsce, z dorobkiem 21 punktów. Druga runda był już jednak znacznie gorsza dla drużyny z Parmy. Zdobyła w niej bowiem tylko 15 punktów, zajmując ostatecznie dziewiąte miejsce, przez co nie zakwalifikowała się nawet do fazy play-off.

W tym roku wystąpił również na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach. Jego reprezentacja uplasowała się na miejscach 5-8, choć miała olbrzymią szansę, aby grać w najlepszej czwórce turnieju. Przegrała bowiem 2:3 ćwierćfinałowe spotkanie z USA. Po niepowodzeniu we Włoszech postanowił wrócić do swojej rodzimej ligi.

Dwuletnia przygoda w Iraklisie Saloniki

Przed sezonem 2004/2005 Marios przeszedł do jednego z największych rywali Olympiakosu Pireus – Iraklisu.

Pierwszy sezon w tym klubie był dla niego całkiem udany, gdyż po raz szósty w swojej karierze zdobył mistrzostwo Grecji, lecz po raz pierwszy w barwach nowego zespołu. Osiągnął również sukces w Lidze Mistrzów, zajmując w niej ze swoją drużyną drugie miejsce.

W kolejnym nie udało mu się ponownie zdobyć mistrzostwa Grecji, ale to niepowodzenie powetował sobie w innych rozgrywkach. Zdobył ze swoim zespołem Puchar Grecji, a także wywalczył po raz trzeci srebrny medal w Lidze Mistrzów.

Po tym sezonie Marios wrócił do swojego macierzystego klubu.

Powrót do Olympiakosu

Kolejny sezon Gkiourdas spędził w klubie, w którym zaczynał uprawiać siatkówkę. Udało mu się również dołożyć kolejny medal tych rozgrywek, gdyż zajął w lidze trzecie miejsce.

W sezonie 2007/2008 Marios będzie dalej reprezentował barwy Olympiakosu Pireus.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy