Szukaj znanych osób

Marta Lipińska

Marta Lipińska

Data urodzenia: 14 maja 1940 r.

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 6014
Ocena: liczba gł.: 8

Życiorys

Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie, a w 1962 Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. W tym samym roku otrzymała angaż w Teatrze Współczesnym w Warszawie, gdzie od początku odnosiła sukcesy, bowiem już jej debiutancka rola Iriny w spektaklu Trzy siostry Czechowa w reżyserii Erwina Axera, po premierze 22 lutego 1963 roku, została wyróżniona nagrodą dla młodych aktorów na Festiwalu w Katowicach. Występowała także na scenie Teatru Scena Prezentacje w Warszawie (1991-1993).

Jeszcze jako studentka szkoły teatralnej debiutowała na kinowym ekranie rolą nieszczęśliwej "pacjentki" pseudolekarza i hochsztaplerki medium u Stanisława Różewicza w Głos z tamtego świata (1962). Potem raz jeszcze pojawiła się w filmie Różewicza pt. Piekło i niebo (1966) jako anioł stróż Piotrusia. Dwukrotnie wystąpiła w filmach Tadeusza Konwickiego: Salto (1965) w roli intrygującej Heleny i Dolina Issy (1982) jako Tekla Dilbinowa z Surkontów, matka Tomaszka. Szerokiej widowni stała się znana z ról w filmach i serialach będących adaptacjami literackich arcydzieł, jak choćby urocza pani Helena Stawska z serialu Lalka (1977) i z roli pociesznej, cierpiącej na histrioniczne zaburzenia osobowości, ale pełnej wyższych aspiracji i poetyckich nadziei żony cięzko pracującego właściciela majatku ziemskiego z serialu i filmu kinowego Nad Niemnem (1986). W sitcomie Miodowe lata (1998-2003) brawurowo zagrała złośliwą teściową Zofię, matkę Aliny. W filmach na podstawie scenariusza Katarzyny Grocholi – Nigdy w życiu! (2004) i Ja wam pokażę! (2005) – Lipińska i Krzysztof Kowalewski wystąpili jako rodzice Judyty.

Prawdziwym fenomenem było słuchowisko Programu II Polskiego Radia pt. Matysiakowie, gdzie od grudnia 1956 użyczała głosu Madzi Gruszczyńskiej. W Pr. III PR występowała także jako przekomiczna Eliza, naiwna i beznadziejnie zakochana w Sułku (w tej roli Krzysztof Kowalewski) w słuchowisku Jacka Janczarskiego pt. Kocham pana, panie Sułku (1973-2002).

Życie prywatne

Jej mężem od 1968 roku jest aktor i reżyser teatralny Maciej Englert (ur. 1946). Mają córkę Annę, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych (podjęła pracę jako kostiumolog), i syna Michała (ur. 4 maja 1975), który został zawodowym operatorem filmowym. Jest on też partnerem życiowym Mai Ostaszewskiej, z którą w roku 2007 doczekał się potomka.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy