Szukaj znanych osób

Matthew Bellamy

Matthew Bellamy

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1302
Ocena: brak ocen

Matthew James Bellamy (ur. 9 czerwca 1978 roku w Cambridge w Anglii) - brytyjski muzyk rockowy, lider zespołu Muse. Śpiewa, pisze teksty, gra na gitarze elektrycznej, fortepianie i instrumentach klawiszowych.

Ojciec Matta, George Bellamy był muzykiem, grał na gitarze rytmicznej w znanej w latach 60. grupie The Tornados

Matka Matta, Marilyn pochodziła z Belfastu, przybyła do Anglii w latach 70. Już pierwszego dnia pobytu poznała Georga Bellamy, pracującego wtedy jako taksówkarz w Londynie. Wkrótce przenieśli się do Cambridge gdzie urodził się Paul, starszy brat Matta i on sam.

Matthew zadebiutował jako 12-latek na szkolnym konkursie talentów, gdzie zagrał kawałek boogie-woogie na pianinie.

Po ukończenia szkoły średniej nastoletni Matthew był już praktycznie samodzielny. Pracował jako hydraulik, malarz pokojowy, remontował mieszkania i czyścił toalety na kempingach.

Jeszcze w szkole wraz z kolegami Chrisem Wolstenholme i Dominikiem Howardem utworzyli zespół grający w stylu indie rock - Muse. Matthew gra tam na gitarze, instrumentach klawiszowych, jest kompozytorem i autorem tekstów. Jego charakterystyczny wokal momentami podchodzi pod falset. Muzycy, którzy wywarli na niego największy wpływ to m.in. Tom Morello z Rage Against the Machine, Jimi Hendrix i Thom Yorke z Radiohead, a z muzyki poważnej Siergiej Rachmaninow i Fryderyk Chopin. Wraz z resztą zespołu otrzymał wiele nagród m.in. nagrody magazynu Q, tygodnika NME, Kerrang!, nagrodę Brit Awards i MTV Europe Music Awards. Sam zdobył nagrodę Najseksowniejszego faceta 2007 roku na NME Awards 2007.

W lipcu 2007 roku największy europejski magazyn gitarowy Total Guitar ogłosił Matta "pierwszym gitarowym geniuszem XXI wieku".

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy