Szukaj znanych osób

Mel Gibson

Mel Gibson

Data urodzenia: 03 stycznia 1956 r.

Kategoria: Aktorzy Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 3894
Ocena: liczba gł.: 3

Mel Columcille Gerard Gibson (ur. 3 stycznia 1956 w Peekskill w stanie Nowy Jork) jest amerykańskim aktorem, reżyserem i producentem filmowym.

Gibson jest obywatelem amerykańskim, ale większość dzieciństwa i młodości spędził w Australii. Ojciec Mela, Hutton Gibson podjął decyzję o przeprowadzeniu się wraz z całą rodziną do Australii ze Stanów Zjednoczonych w 1968 r. protestując tym przeciwko, niemoralnej jego zdaniem, wojnie w Wietnamie. Mel Gibson jest osobą bardzo religijną, nie kryjącą sympatii dla katolickiego tradycjonalizmu(ojciec Mela jest sedewakantystą). 7 czerwca 1980 wziął ślub z Robyn Gibson, z którą ma siedmioro dzieci (sześciu synów i jedną córkę).

W 1977 Gibson ukończył "National Institute of Dramatic Arts" (najbardziej prestiżową szkołę aktorską w Australii). Na małym ekranie zadebiutował w serialu telewizyjnym The Sullivans. Jego pierwsza rola filmowa to, kultowa już, postać "Mad Maksa" w filmie o tym samym tytule. Mad Max przyniósł Gibsonowi sporą popularność wśród widzów (wystąpił w kolejnych częściach tego filmu), ale krytykom bardziej spodobał się jego następny film, reżyserowany przez Petera Weira Gallipoli. W 1984 wystąpił po raz pierwszy w filmie amerykańskim - zagrał postać Fletchera Christiana w filmie Bunt na Bounty.

Kolejne filmy Gibsona to seria Zabójcza broń, po której został on uznany za jedną z największych gwiazd Hollywood. Udowodnił także, że z powodzeniem może grać role dramatyczne, wcielając się z dużym sukcesem w postać Hamleta w filmie Franca Zefirelliego. Jego role w filmach Maverick i Czego pragną kobiety pokazały, że czuje się dobrze także w rolach komediowych.

W 1996 r. Gibson otrzymał dwa Oscary dla najlepszego reżysera i za najlepszy film roku przyznane Walecznemu sercu, filmowi opartemu na historii życia Sir Williama Wallace'a.

W 2004 r. Gibson wyprodukował i wyreżyserował film Pasja, który został uznany za bardzo kontrowersyjny w niektórych środowiskach religijnych. Pasja opowiada o ostatnich 12 godzinach z życia Jezusa Chrystusa. Pomimo wielu kontrowersji film ten został bardzo ciepło przyjęty przez większość chrześcijan i wielu konserwatywnych przedstawicieli społeczeństwa żydowskiego.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy