Szukaj znanych osób

Meryl Streep

Meryl Streep

Data urodzenia: 22 czerwca 1949 r.

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 1257
Ocena: liczba gł.: 1

Meryl Streep, właśc. Mary Louise Streep (ur. 22 czerwca 1949 w Summit), amerykańska aktorka filmowa i teatralna. Jedna z najwybitniejszych aktorek w dziejach kina. Zdobywczyni dwóch Oscarów, łącznie nominowana do tej nagrody aż 14 razy, co jest rekordem wśród aktorek. Ponadto piętnastokrotnie nominowana do Złotego Globu - w sumie zdobyła sześć tych nagród.

Na Yale studiowała w School of Drama (razem z Sigourney Weaver). Po ukończeniu studiów rozpoczęła karierę na Broadwayu. Pierwsze sukcesy odniosła na deskach teatru Public Theatre. Występ w sztuce 27 Wagons Full of Cotton Tennessee Williamsa przyniósł jej nominację do nagrody Tony. W 1976 brała udział New York Shakespearean Festival.

Na wielkim ekranie debiutowała rok później w Julii Freda Zinnemanna. Już za drugą rolę kinową – w Łowcy jeleni – została nominowana do Oscara w 1978. W tym samym roku telewizyjny miniserial Holocaust przyniósł jej nagrodę Emmy. Pierwszego Oscara zdobyła za rolę w Sprawie Kramerów (najlepsza aktorka w roli drugoplanowej, 1979), kolejną już za pierwszoplanową kreację w Wyborze Zofii w 1982. W ekranizacji powieści Williama Styrona zagrała tytułową Zofię, Polkę która po przejściu Auschwitz próbuje ułożyć sobie na nowo życie w USA.

Role z przełomu lat 70. i 80. potwierdziły opinię o jej niesamowitym talencie. Zagrała m.in w Manhattan Woody'ego Allena i melodramacie Kochanica Francuza (na podstawie prozy Johna Fowlesa) gdzie partnerował jej Jeremy Irons. W 1985 zagrała w Pożegnanie z Afryką Sydneya Pollacka według powieści Karen Blixen. Tym razem partnerował jej Robertem Redfordem. Film odniósł ogromny sukces. W latach 80. wybierała najczęściej role kobiet po przejściach, z bogatym bagażem doświadczeń. W kolejnej dekadzie XX wieku zaczęła występować również w komediach. W 1992 zagrała w Ze śmiercią jej do twarzy obok Meryl wystąpili w nim Goldie Hawn, Isabelli Rossellini i Bruce'a Willisa. Sensację wzbudził udział Meryl Streep w Dzikiej rzece, obraz ten jest jedynym filmem akcji w którym wystąpiła (nominacja do Złotego Globu).

W 1999 otrzymała kolejną nominację do Oscara za film Koncert na 50 serc. Rok 2002 to role w dwóch głośnych dziełach: Godzinach i Adaptacji - mogła w nich ponownie ukazać swój wielki talent dramatyczny. W pierwszym obrazie partnerowały jej Nicole Kidman (odtwórczyni głównej roli – pisarki Virginii Woolf, nagrodzona Oscarem i Złotym Globem) oraz Julianne Moore. Za kreację w Godzinach - Clarissy Vaughn, redaktorki w wydawnictwie opiekującej się umierającym na AIDS przyjacielem, otrzymała nominację do Złotego Globu. Złoty Glob w tym roku odebrała dla najlepszej aktorki drugoplanowej za Adaptację (była również nominowana do Oscara). Rok później aktorka zgodziła się zagrać w miniserialu telewizyjnym Anioły w Ameryce u boku takich gwiazd jak Emma Thompson i Al Pacino. Serial zyskał ogromną popularność w USA, a Meryl otrzymała nagrodę Emmy i kolejny Złoty Glob.

W 2005 była ponownie nominowana do Złotego Globu (Kandydat). W 2006 zaproponowano jej rolę w filmie na podstawie bestsellerowej powieści Lauren Weisberger - Diabeł ubiera się u Prady, w której autorka opisuje swoje przeżycia z okresu gdy pracowała jako asystentka redaktor naczelnej amerykańskiego Vogue - Anny Wintour. Grająca Mirandę Priestly (postać wzorowana na Wintour) Streep otrzymała Złoty Glob i czternastą nominację do Oscara.

W latach 70. była związana z przedwcześnie zmarłym aktorem Johnem Cazale. Od prawie 30 lat jest żoną rzeźbiarza Dona Gummera. Mają czworo dzieci.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy