Szukaj znanych osób

Michael Balzary

Michael Balzary

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 893
Ocena: brak ocen

Michael Balzary (ur. 16 października 1962 w Melbourne, Australia), znany również jako Flea (ang. pchła) – basista i współzałożyciel rockowo-funkowego zespołu Red Hot Chili Peppers.

W 1967 rodzina Balzary wyjechała do USA i zamieszkała w Nowym Jorku. Po rozwodzie rodziców w 1972, wychowująca go samotnie matka przeprowadziła się z nim do Los Angeles. Flea rozpoczął swoją przygodę z muzyką w szkole średniej. Grywał na trąbce w szkolnym zespole, został nawet przyjęty do Juilliard School of Music. Flea nie przejawiał z początku zainteresowań rock and rollem i zamierzał zostać muzykiem jazzowym, podobnie jak jego ojciec. Zmienił zdanie, zapoznawszy się dzięki Hillelowi Slovakowi (późniejszemu gitarzyście Red Hot Chili Peppers) z twórczością takich zespołów jak KISS oraz Led Zeppelin. Hillel Slovak wprowadził również Michaela w tajniki gry na gitarze basowej, będąc jego pierwszym nauczycielem gry na tym instrumencie.

Flea spotkał w szkole również Anthony'ego Kiedisa i to właśnie z nim i Hillelem Slovakiem założył Red Hot Chili Peppers. Flea jest uznawany za jednego z najlepszych basistów na świecie (głównie za niesamowitą umiejętność improwizacji i melodyjność jego gry), nadal jednak okazjonalnie gra na trąbce, przykładem może być chociażby koncert Red Hot Chili Peppers w Polsce w 2007r., Slane Castle z 2003 roku oraz gościnny występ na drugim albumie studyjnym formacji Jane's Addiction. Flea wystąpił również z zespołem Nirvana, akompaniując na trąbce przy piosence Smells Like Teen Spirit na festiwalu Hollywood Rock '93. Piosenki Subway To Venus, Pretty Little Ditty, Taste the Pain, Tear, Hump De Bump, The Brothers Cup również zawierają partie grane przez Michaela na trąbce.

Od 2001 Flea jest właścicielem szkoły muzycznej w Los Angeles - Silverlake Conservatory of Music.

Flea również tworzył poza Red Hot Chili Peppers. We wczesnych latach 80. był basistą grupy Fear. Zastąpił również Erica Avery'ego podczas trasy koncertowej zespou Jane's Addiction w 1996 roku. Nie jest mu obca również kariera filmowa, wystąpił w The Big Lebowski, My Own Private Idaho, Suburbia, The Chase (1994) (wraz z kolegą z zespołu Anthony'm Kiedisem), Powrót do Przyszłości II oraz Powrót do Przyszłości III.

Flea miał problemy z alkoholem i narkotykami (heroiną), aktualnie twierdzi jednak, że jest "czysty".

Flea poślubił Loeshę Zeviar w 1985. Ich córka Clara urodziła się w 1988 roku. Flea i Loesha rozstali się w 1990 roku, ale pozostali w przyjaznych kontaktach, mając na względzie dobro ich córki.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy