Szukaj znanych osób

Michael Dudikoff

Kategoria: Aktorzy Modele

Liczba wyświetleń: 3191
Ocena: liczba gł.: 3

Życiorys

Jest synem Rosjanina i Amerykanki. W dzieciństwie cierpiał na astmę. Jego pasją stał się surfing, brał udział w maratonach pływackich, biegach na wytrzymałość i trenował walki wschodnie. Po ukończeniu Redondo Union High School i West Torrance High School w Torrance w stanie Kalifornia, studiował psychologię dziecięcą w Harbor College. Pracował w zakładzie wychowawczym jako psycholog, gdzie w 1975 roku łowca talentów namówił go do udziału w reklamie firmy Adidas. To obudziło w nim ambicje aktorskie. W nadziei na występ na większym ekranie przeniósł się w 1978 roku do Hollywood. Zaczął od małych ról w operze mydlanej CBS Dallas (1978), sitcomach ABC – fantasy Poza błękit (Out of the Blue, 1979) i familijnym Szczęśliwe dni (Happy Days, 1979, 1980).

Zadebiutował na kinowym ekranie w czarnej komedii Czarny marmur (The Black Marble, 1980). Trzy lata później pojawił się jako mężczyzna przy barze w kontrowersyjnym i ocenzurowanym dramacie Arthura Hillera Kochać się (Making Love, 1982) u boku Michaela Ontkeana, Kate Jackson i Harry'ego Hamlina oraz zagrał nieco większą rolę poborowego, jednego z komputerowych wojowników w filmie sci-fi TRON (1982) z Jeffem Bridgesem i Bruce'em Boxleitnerem. Lepiej wiodło mu się jednak w telewizji dzięki dramatowi ABC Najlepsza mała dziewczynka w świecie (The Best Little Girl in the World, 1981) z Jennifer Jason Leigh, a następnie sitcomowi ABC Gwiazda rodziny (Star of the Family, 1982) jako Douggie Krebs oraz sequelowi miniserialu ABC – ekranizacji powieści Johna Jakesa Północ - Południe II (North and South, Book II, 1986) w roli podporucznika Rudy'ego Bodforda.

Przełom w karierze przyniosła kreacja dzielnego żołnierza Joe'go Armstronga przeciwstawiającego się skorumpowanym oficerom w mocnym i dynamicznym filmie Amerykański wojownik (American Ninja, 1985), gdzie zaimponował w scenach walk we wschodnim stylu. Sukces sprawił, że wcielał się w tę postać jeszcze dwukrotnie w sequelach: Amerykański ninja 2 (American Ninja 2: The Confrontation, 1987) oraz Amerykański ninja 4 (American Ninja 4: The Annihilation, 1990). Pojawił się potem jako Robert "Scandal" Jackson w serialu Kobra (Cobra, 1993-94).

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy