Szukaj znanych osób

Michael Palin

Michael Palin

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 2139
Ocena: brak ocen

Twórczość

Najmłodszy z Pythonów, którego określano często mianem "ten miły". Studiował w Oksfordzie, gdzie poznał Terry'ego Jonesa, swego późniejszego współpracownika w pisaniu tekstów skeczy do Latającego cyrku Monty Pythona. Napisali też razem serię Ripping Yarns (Klawe opowiastki/Nie ma mitu bez kitu).

Ich skecze, bardziej niż te autorstwa pozostałych, skupiały się na jednej zabawnej, dziwacznej sytuacji, rozbudowując ją. Przykładem jest skecz o Hiszpańskiej Inkwizycji z "Latającego cyrku" i o panu Creosocie z Sensu życia. Rozpoczynają się one w codziennej życiowej sytuacji, w którą nagle wprowadzony zostaje nieoczekiwany, nieprzewidywalny, łobuzerski element (Hiszpańska Inkwizycja, groteskowy grubas). Od tej chwili Palin i Jones kreują już niewiarygodnie głupie, ekstremalne wydarzenia, na przykład "torturowanie" staruszki za pomocą poduszek, karmienie przez Cleese'a w roli kelnera grubego pana Creosote'a do momentu gdy ten pęka z przejedzenia, rozbryzgując wymiociny po całej sali restauracyjnej.

Palin usiłował zerwać z etykietką "miłego", występując w dokumentalnych serialach podróżniczych własnego autorstwa, m.in.: Od bieguna do bieguna z Michaelem Palinem, Dookoła Pacyfiku z Michaelem Palinem czy Michaela Palina przygoda śladami Ernesta Hemingwaya, w których często znajdował się w ekstremalnych warunkach i bezkompromisowych sytuacjach. Jest autorem książki "Sahara" oraz "Krzesło Hemingwaya".

Incydentalnie występuje w filmach fabularnych, zwykle wraz z innymi Pythonami, choć nie zawsze. Odróżnia się np. jego rola w filmie Amerykańscy przyjaciele, gdzie odtwarza autentyczny epizod z życia swojego pradziadka.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy