Szukaj znanych osób

Michael Paré

Kategoria: Aktorzy Modele

Liczba wyświetleń: 3622
Ocena: brak ocen

Życiorys

Jest jednym z ośmiorga dzieci (ma trzech braci i sześć sióstr) francusko-kanadyjskiego adwokata Francisa Paré (zm. 1963 na białaczkę) i Irlandki Joan. Dorastał w nowojorskim Brooklynie. Jako nastolatek dorabiał w w mleczarni Dairy Queen (DQ). Po ukończeniu szkoły średniej i otrzymaniu stypendium z Uniwersytetu Michigan, uczęszczał do Kulinarnej Szkoły Amerykańskiej (Culinary Institute of America) w Hyde Park w stanie Nowego Jorku. Był szefem kuchni w nowojorskiej Cafe Europa. Przeniósł się na Manhattan i podjął pracę w restauracji Tavern On The Green w Central Park, kiedy podpisał kontrakt z agentem modeli. Poznawał techniki sztuki aktorskiej pod kierunkiem Uty Hagen w Herbert Berghof Studio w Nowym Jorku.

Zadebiutował na małym ekranie w dramacie ABC Zwariowane czasy (Crazy Times, 1981) z Davidem Caruso i Rayem Liottą oraz serialu ABC Największy amerykański bohater (The Greatest American Hero, 1981-83). Po debiucie kinowym w australijskiej komedii Tajniacy (Undercover, 1983), zabłysnął rolą gwiazdora rocka lat 50. w dramacie muzycznym Eddie i krążowniki (Eddie and the Cruisers, 1982) z Tomem Berengerem i Ellen Barkin oraz sequelu Eddie i krążowniki 2: Eddie żyje! (Eddie and the Cruisers II: Eddie Lives!, 1989). W sensacyjno-przygodowym romansie muzycznym utrzymanym w atmosferze rock and rolla Ulice w ogniu (Street of Fire, 1984) u boku Diane Lane i Willema Dafoe zagrał postać chłopaka gwiazdy rocka, weterana wojny wietnamskiej. W serialu CBS Rycerze z Houston (Houston Knights, 1987-88) wcielił się w policjanta z Chicago sierżanta Joeya La Fiammy, który po przyjeździe do Houston wpada w konflikt ze swoim współpracownikiem.

Był głownym bohaterem filmów sensacyjnych: Eksperyment Filadelfia (The Philadelphia Experiment, 1984), Księżyc 44 (Moon 44, 1990) Rolanda Emmericha, Miasto śmierci (The Killing Streets, 1991), Śmierć w słońcu (Into the Sun, 1992) i Hiszpańska róża (Point of Impact, 1993). Pojawił się w filmie akcji klasy B Komandosi śmierci (1994), gdzie powierzono mu rolę torturowanego oficera marynarki wojennej Brada Cartowskiego. Zagrał postać przesądnego męża brzemiennej żony w hollywoodzkim remake'u z 1960 roku – thrillerze sci-fi Johna Carpentera Wioska przeklątych (Village of the Damned, 1995) z Christopherem Reeve, Kirstie Alley i Markie Hamillem. Wystąpił potem w dwóch produkcjach kanadyjskich sci-fi Producers Network Association – telewizyjnym Wrota Carvera (Carver's Gate, 1995) i kinowym Wierzchołek (Falling Fire, 1998), a także w telewizyjnym thrillerze ABC Kolonia (The Colony, 1996) z Casperem Van Dienem i komedii Ulotna nadzieja (Hope Floats, 1998) jako mąż głównej bohaterki granej przez Sandrę Bullock, który podczas nadawanego "na żywo" talk-show oświadcza o zdradzie żony z jej najlepszą przyjaciółką (Rosanna Arquette). Dołączył do obsady komedio-dramatu Przekleństwa niewinności (Virgin Suicides, 1999) Sofii Coppoli oraz ekranowej wersji gry komputerowej BloodRayne (2005) z udziałem Kristanny Loken, Billy'ego Zane i Bena Kingsleya.

Życie prywatne

Po nieudanych dwóch związkach małżeńskich z Lisą Katselas (1980-1982) i Marisą Roebuck (1986-1988), w 1992 roku poślubił Holenderkę Marjolein, z którą ma syna. Spotykał się z Nancy Allen.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy