Szukaj znanych osób

Michał Lonstar

Michał Lonstar

Kategoria: Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 6161
Ocena: liczba gł.: 3

Lonstar na koncercie XV-lecia "Country w Bieszczadach" (2002 r.)
Lonstar na koncercie XV-lecia "Country w Bieszczadach" (2002 r.)

Michał Lonstar, właściwie Michał Łuszczyński (ur. 21 listopada 1948 w Warszawie) – jeden z najpopularniejszych w Polsce piosenkarzy muzyki country, gitarzysta, kompozytor, filmoznawca, tłumacz symultaniczny oraz tłumacz list dialogowych, autor polskich i angielskich tekstów piosenek, producent własnych projektów muzycznych, projektant okładek płyt i plakatów o tematyce muzycznej, także grafik, akwarelista, publicysta, a z wykształcenia architekt.

Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Muzyczny samouk. Grał i śpiewał w szkolnych zespołach The Western Stars i Jaguary. W 1978 założył pierwszy polski zespół muzyki country o nazwie The Country Family, z którym wystąpił na KFPP Opole '83 oraz za granicą, m.in. w Czechosłowacji, ZSRR i na Węgrzech. Wielokrotnie koncertował na Pikniku Country w Mrągowie, Lesku i Kielcach. Występował solo, gościnnie z zespołami Country Road i White Canyon oraz z własnym Lonstar Band. W latach 1989-90 przebywał w USA. Koncertował w klubach Wschodniego Wybrzeża, w Waszyngtonie i Chicago. Brał udział w prestiżowych imprezach country, m.in. w festiwalach Summer Lights i Fan Fair w Nashville oraz, jako piosenkarz i mistrz ceremonii, w koncercie New Music Seminar w Nowym Jorku. Wystąpił w amerykańskim programie TV Nashville Now i dwukrotnie w Grand Ole Opry. Uznany najlepszym polskim wykonawcą country w Polsce, Lonstar reprezentował kraj na festiwalu Euro-Country Music Masters w Belgii oraz na festiwalu Porta '88 w Pilznie (Czechosłowacja). Odbył tournée w Skandynawii, Włoszech, Niemczech i wszystkich krajach Europy Wschodniej. Z grupą polskich artystów odbył tournée po Kanadzie. W latach 1990 i 1992 występował w Szwajcarii.

Na "XII Pikniku Country" w Dąbrowie Górniczej (2006 r.)
Na "XII Pikniku Country" w Dąbrowie Górniczej (2006 r.)

Dokonał licznych nagrań dla archiwum PR. Zrealizował recitale TV, m.in. Muzyka i okolice oraz Punkt widzenia, a także cykl Strefa country, Scena Country (TV Polonia), prezentujący polskich wykonawców tej muzyki. Był gwiazdą programów Country Bar, Welcome to America i Country Club realizowanych przez Telewizję Katowicką, regionalny oddział telewizji publicznej. Bohater filmu TVP2 Legenda europejskiego kowboja. W czerwcu 2003 r. Lonstar był bohaterem cyklicznego programu TVP Od przedszkola do Opola, występując z dziećmi śpiewającymi jego repertuar. Od tegoż roku dla PR1 prowadzi cykliczne audycje autorskie Muzyczne ojczyzny Lonstara.

Jest autorem angielskich i włoskich tekstów piosenek m.in. dla De Mono, Edyty Geppert, Lombardu, Perfectu, Krzysztofa Krawczyka, Stanisława Sojki i Urszuli, a także musicalu dla dzieci Przybycie dobrych wróżek. Tworzył także piosenki pop i uczestniczył w sesjach nagraniowych innych artystów (Edyta Geppert, Grażyna Świtała). W roku 2000 napisał teksty anglo- i włoskojęzyczne do muzyki Krzesimira Dębskiego, Seweryna Krajewskiego i Janusza Stokłosy, dla znakomitego duetu operowego: Jose Cury i Ewy Małas-Godlewskiej.

Propagator idei country. Współzałożyciel i przez jedną kadencję (od 1990 r.) Prezes SML "Country". Współorganizator pierwszych Pikników Country w Mrągowie i sopockiego festiwalu w '92 r., którego gwiazdą była Emmylou Harris. Centralna postać objazdowego programu TVP Konwój. Jego piosenka Dwa tysiące koni była w czołówce filmowych reportaży. Dwukrotnie współtworzył Warszawski Międzynarodowy Festiwal Muzyki Country – Country Top (w tym w 1995 r. z udzialem Krisa Kristoffersona).

Stały mistrz ceremonii na corocznych festiwalach filmowych Camerimage w Łodzi (dawniej w Toruniu). Jest także tłumaczem na żywo (dla TVP) z ceremonii wręczenia Oscarów.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy