Szukaj znanych osób

Michelle Pfeiffer

Michelle Pfeiffer

Data urodzenia: 29 kwietnia 1958 r.

Kategoria: Aktorki Modelki

Liczba wyświetleń: 4809
Ocena: liczba gł.: 1

Życiorys

Jest drugim z czworga dzieci bogatego biznesmena, pełnomocnika do spraw majątkowych Dicka Richarda Pfeiffera i Donny Taverny. Ma starszego brata Ricka i dwie młodsze siostry - Dedee (ur. 1964) i Lori (ur. 1965). Uczęszczała do Newport Harbor High School w Newport Beach, w stanie Kalifornia, zanim w 1976 roku ukończyła Fountain Valley High School w Fountain Valley. Pasjonowała się teatrem i pływaniem, pracowała jako kasjerka w supermarkecie i wybierała się na kurs dla stenotypistek. Jej życie zmieniło się, gdy w roku 1978 zdobyła tytuł Miss hrabstwa Orange. Zatrudniono ją jako modelkę, uczyła się aktorstwa w The Beverly Hills Playhouse, a potem trafiła do studia aktorskiego w Hollywood. Po udziale w serialach - ABC Fantastyczna wyspa (Fantasy Island, 1978-81) jako Athena, ABC Dom Delta (Delta House, 1979), NBC CHiPs (1979) i ABC B.A.D. Cats (1980) - zadebiutowała na dużym ekranie w dwóch komediach - Rycerze Hollywood (The Hollywood Knights, 1980) i Zakochać się znowu (Falling in Love Again, 1980) z Elliottem Gouldem. Sukcesem była postać typowej nastolatki w muzycznym sequelu Grease 2 (1982) u boku Maxwella Caulfielda, za którą zdobyła w Los Angeles nominację do nagrody dla Młodego Artysty.

O skali jej talentu świadczyła rola biernej kochanki ganstera granego przez Ala Pacino, niszczącej się narkotykami prostytutki w mrocznym dramacie kryminalnym Briana De Palmy Człowiek z blizną (Scarface, 1983). Dwie strony jej talentu - dramatyczną i romantyczną połączyła nominowana do nagrody Saturna kreacja Isabeau d'Anjou w adaptacji XIII-wiecznej legendy romańskiej Richarda Donnera Zaklęta w sokoła (Ladyhawke, 1985) z Rutgerem Hauerem o parze kochanków zaklętych przez wzgardzonego tyrana. W onierycznym dramacie sensacyjnym Ucieczka w noc (Into the Night, 1985) z Jeffem Goldblumem jest tajemniczą Dianą, której pojawienie się zapowiada serię przygód jak z koszmarnego snu. Do komediowych sukcesów zalicza się postać zmiennej i niewiernej aktorki Faith Healy z komedii Alana Aldy Słodka wolność (Sweet Liberty, 1986), matka sześciorga dzieci zafascynowana wysłannikiem piekieł w komedii fantasy Czarownice z Eastwick (The Witches of Eastwick, 1987) oraz nominowana do nagrody Złotego Globu rola wesołej wdówki po groźnym mafiozo (Alec Baldwin) w kasowym obrazie Poślubiona mafii (Married to the Mob, 1988).

W thrillere Wschód słońca w Tequila (Tequila Sunrise, 1988) gra restauratorkę, która waha się czy wybrać policjanta (Kurt Russell) czy przemytnika (Mel Gibson). Za rolę cnotliwej pani Marie de Tourvel, która swą miłość do cynicznego wicehrabiego de Valmonta przypłaca śmiercią w stylowej ekranizacji powieści Choderlosa de Laclosa Niebezpieczne związki (Dangerous Liaisons, 1988) otrzymała nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) oraz nominację do nagrody Oscara. Kreacja piosenkarki Susie Diamond ratującej przed upadkiem tytułowy duet Bakerów w filmie muzycznym Wspaniali bracia Baker (The Fabulous Baker Boys, 1989) przyniosła jej m.in. prestiżową nagrodę im. D.W. Griffitha, Złoty Glob i drugą w karierze nominację do nagrody Oscara. Kolejne nominacje do nagrody Złotego Globu zdobyła za role - Rosjanka Katja Orlowa w adaptacji powieści Johna le Carréa Wydział Rosja (The Russia House, 1990), kelnerka Frankie w melodramacie Frankie i Johnny (Frankie and Johnny, (1991) u boku Ala Pacino, Lurene Hallett w dramacie Pole miłości (Love Field, 1992) - także nominacja do nagrody Oscara oraz hrabina Ellen Olenska w melodramacie Martina Scorsese Wiek niewinności (The Age of Innocence, 1993).

Znakomite recenzje, dwie nominacje do nagrody MTV za najlepszy pocałunek z Michaelem Keatonem i najbardziej pożądaną kobietę przyniosła jej rola przebiegłej i uwodzicielskiej Kobiety-Kota w kasowym hicie kinowym Tima Burtona Powrót Batmana (Batman Returns, 1992). Za postać nauczycielki języka angielskiego stosującej niekonwencjonalne metody nauczania w szkole dla licalistów z gett etnicznych, absolwentki szkoły oficerskiej korpusu Marines w biograficznym dramacie kryminalnym Młodzi gniewni (Dangerous Minds, 1995) odebrała nagrodę Blockbuster Entertainment.

Życie prywatne

Spotykała się z Fisherem Stevensem, Alekiem Baldwinem, Valem Kilmerem, Johnem Malkovichem i Michaelem Keatonem. Po nieudanym małżenstwie z aktorem Peterem Hortonem (1981-1989), w dniu 13 listopada 1993 roku wyszła ponownie za mąż za scenarzystę telewizyjnego Davida E. Kelley'a. Mają córkę Claudię Rose (ur. 1993) i syna Johna Henry'ego (ur. 1994).

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy