Szukaj znanych osób

Mikołaj Grabowski

Mikołaj Grabowski

Kategoria: Aktorzy Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 1578
Ocena: liczba gł.: 1

Mikołaj Grabowski
Mikołaj Grabowski

Mikołaj Grabowski (ur. 5 grudnia 1946 w Chrzanowie) - aktor, reżyser teatralny, pedagog.

Absolwent studiów aktorskich (1969) i reżyserskich (1977) w krakowskiej PWST. Po ukończeniu studiów aktorskich występował w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie, zaś po ukończeniu studiów reżyserskich pracował w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze i Teatrze im. Jaracza w Łodzi. W latach 1981-1982 jako dyrektor naczelny i artystyczny kierował poznańskim Teatrem Polskim. W 1982 przeniósł się od Krakowa na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Słowackiego, które zajmował do 1985. W następnych latach reżyserował w Teatrze Ludowym w Krakowie - Nowej Hucie, Teatrze im. Jaracza w Łodzi, Pantheater Kampnagel w Hamburgu oraz w Teatrze im. Słowackiego. W latach 1999-2002 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Nowego w Łodzi. 1 września 2002 objął funkcję dyrektora artystycznego Starego Teatru w Krakowie, a rok później został także dyrektorem naczelnym tej sceny. Od 1987 współpracuje z Teatrem STU w Krakowie, od 1997 jest (wspólnie z Krzysztofem Jasińskim) jego dyrektorem artystycznym.

Wyreżyserował wiele cenionych i nagradzanych spektakli teatralnych oraz telewizyjnych, m. in. Opis obyczajów wg Jędrzeja Kitowicza w Teatrze STU (1990), Trans-Atlantyk Witolda Gombrowicza w Teatrze im. Jaracza, Teatrze im. Słowackiego i Teatrze Telewizji czy Prorok Ilja Tadeusza Słobodzianka w Teatrze Nowym w Łodzi (2000).

Pracuje również jako pedagog. W 1969 rozpoczął jako asystent pracę w PWST w Krakowie. Od 1998 jest dziekanem Wydziału Reżyserii na tej uczelni. Od 1995 profesor.

Występuje także w filmach, grał m. in. w Karierze Nikosia Dyzmy, Pręgach oraz Karol. Człowiek który został papieżem.

Brat aktora Andrzeja Grabowskiego, mąż aktorki Iwony Bielskiej z którą mieszka w Rudnie w województwie małopolskim.

W wyborach parlamentarnych w 2005 Mikołaj Grabowski był kandydatem na senatora z listy Partii Demokratycznej - demokraci.pl z okręgu krakowskiego, jednak nie uzyskał mandatu.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy