Szukaj znanych osób

Milla Jovovich

Milla Jovovich

Data urodzenia: 17 grudnia 1975 r.

Kategoria: Aktorki Modelki

Liczba wyświetleń: 5276
Ocena: liczba gł.: 4

Biografia

Milla Jovovich przyszła na świat 17 grudnia 1975 w Kijowie. Jest Amerykanką serbskiego pochodzenia po ojcu i rosyjskiego po matce, zaś ukraińskiego po miejscu urodzenia i wczesnego dzieciństwa. W wieku 5 lat wraz z rodziną przeniosła się do USA (Sacramento w Kalifornii) gdzie w wieku 9 lat rozpoczęła karierę modelki. Dwa lata później stała się jedną z najbardziej wziętych modelek w Stanach i zarabiała 3500$ dziennie.

Podczas jej dzieciństwa w Stanach, jej ojciec, lekarz wykształcony na Ukrainie, spędził 20 lat w więzieniu w USA za przestępstwa finansowe dot. ubezpieczenia zdrowotnego, wychodząc na wolność dopiero w 1999. Natomiast jej matka, radziecka aktorka, sprzątaczka w Kalifornii, przygotowała Millę Jovovich gruntownie do profesji gwiazdy filmu, zapisując córkę do szkoły aktorskiej, a następnie baletowej.

W 1988 Milla Jovovich zadebiutowała w filmie Two Moon Junction, jednak zauważono ją dopiero po roli w filmie Powrót do błękitnej laguny (za który mimo wszystko nie zebrała zbyt pochlebnych opinii). Jej kolejne role również nie były przełomowe. Prawdziwy zwrot w jej karierze nastąpił po występie w filmie Luca Bassona Piąty element. Milla zagrała także w kilku innych głośnych filmach, takich jak: Joanna D'Arc czy Resident Evil. Jej najnowszy film to Ultraviolet.

W październiku 1992 wyszła za mąż za aktora Shawna Andrewsa. Małżeństwo zostało anulowane po miesiącu, gdyż Milla miała wtedy 16 lat. Kolejny raz wyszła za mąż w 1997 – tym razem za Luca Bessona, jednak ich małżeństwo rozpadło się po 2 latach (rozwód). W sobotę 3 listopada 2007 urodziła swoje pierwsze dziecko, dziewczynkę o imieniu Ever. Dziecko przyszło na świat w szpitalu w Los Angeles. Jej ojcem jest obecny narzeczony Milli Jovovich (od marca 2003), reżyser Paul William Scott Anderson, którego poznała w 2002 podczas filmowania Resident Evil.

Milla Jovovich jest nie tylko aktorką, ale również bardzo znaną modelką (była na okładkach ponad 100 magazynów na świecie), piosenkarką i nagrodzoną projektantką mody z dorobkiem komercyjnym. Założyła zespół Plastic Has Memory z którym nagrała płytę The Divine Comedy.

Ponadto skomponowała muzykę do filmów Underworld i Gentleman Who Fell.

Milla Jovovich jest jedną z wielu twarzy koncernu L'Oreal.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy