Szukaj znanych osób

Monika Brodka

Monika Brodka

Data urodzenia: 07 lutego 1987 r.

Kategoria: Piosenkarki

Liczba wyświetleń: 4577
Ocena: liczba gł.: 5

Monika Brodka (ur. 7 lutego 1987 w Twardorzeczce) – polska piosenkarka popowa/soulowa, zwyciężczyni programu telewizyjnego Idol, nominowana w 2004 r. do nagrody Paszport Polityki.

Urodziła się w góralskiej rodzinie z tradycjami muzycznymi. Ukończyła podstawową szkołę muzyczną w klasie skrzypiec, następnie śpiewała w zespołach ludowych.

W 2003 r. wzięła udział w trzeciej edycji programu Idol i w styczniu 2004 wygrała jego finał zdobywając 69% głosów. W tym samym roku wydała debiutancką płytę pt. Album, z nowymi wersjami starych przebojów soulowych i kilkoma nowymi piosenkami, których była współautorką. Single z tej płyty to "Ten" i "Dziewczyna mojego chłopaka". Płyta została sprzedana w liczbie 35 tys. egzemplarzy, co dało jej status złotej.

W grudniu 2004 otrzymała nominację do nagrody Paszport Polityki w kategorii "estrada".

Nominowana także do Fryderyków 2004 w kategorii – Nowa Twarz Fonografii, Wokalistka Roku, Album Roku. Otrzymała nagrodę Eska Music Awards 2005 w kategorii Debiut roku.

10 czerwca 2005 wygrała w głosowaniu widzów Konkurs Opolskie Premiery, otrzymała także nagrodę słuchaczy Jedynki Polskiego Radia. Nagroda, to koncert w studio imienia Witolda Lutosławskiego oraz wydanie płyty oraz nagrodę muzycznego programu Telewizyjnej Jedynki "Stratosfera". Podczas premier zaprezentowała piosenkę "Miałeś być". Podczas drugiego dnia Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej – Opole 2005 została wyróżniona statuetką plebiscytu Superjedynki w kategorii debiut. Brodka była największą triumfatorką 42 Krajowego Festiwalu w Opolu. Związana była ze starszym od siebie o 15 lat aktorem Janem Wieczorkowskim.

W październiku 2005 nagrała piosenkę "Horoskop" w duecie z WSZ i CNE. Utwór znalazł się na wspólnej płycie raperów.

Druga płyta wokalistki - "Moje Piosenki" swoją premierę miała 20 listopada 2006 roku. Płyta osiągnęła status złotej. Na najnowszą płytę teksty do piosenek "Bajeczka" oraz "Samochody i tramwaje" napisał raper Eldo.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy