Szukaj znanych osób

Morgan Fairchild

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 1108
Ocena: brak ocen

Morgan Aimee Alexandra Fairchild, właściwie Patsy Anne McClenny (ur. 3 lutego 1950 roku w Dallas, w stanie Teksas) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa.

Życiorys

Jedna z dwóch córek Edwarda Miltona McClenny'a (ur. 1918) i nauczycielki języka angielskiego w Texas School District w Richardson – Marthy Jane Hartt (ur. 1925, zm. 4 maja 1999 na udar mózgu), dorastała wraz z młodszą siostrą Cathryn Hartt (ur. 1952). W dzieciństwie była brzydkim kaczątkiem z okularami, kiedy uczestniczyła w lekcjach dramatu prowadzonych przez jej matkę. Mając 10 lat zaczęła wystąpować w przedstawieniach dziecięcych, a dwa lata później występowała na scenie teatru obiadowego Theatre Three i produkcjach Highland Park Children's Theatre w Dallas. Wybrała sobie sceniczne imię Morgan pochodzące od imienia agresywnego marzyciela – bohatera filmu Morgan! (Morgan: A Suitable Case for Treatment, 1966). W wieku siedemnastu lat po raz pierwszy zetknęła się z kinem jako dublerka Faye Dunaway na planie biograficznego melodramatu kryminalnego Bonnie i Clyde (Bonnie and Clyde, 1967). W 1968 roku ukończyła szkołę średnią Lakelands High School w Dallas w stanie Teksas, gdzie podjęła studia na Południowym Metodystycznym Uniwersytecie.

W 1971 roku przyjachała do Nowego Jorku i zdecydowała się na karierę w telewizji, grając bohaterki o mocnym charakterze. Zadebiutowała efektownie na małym ekranie rolą maniakalnej Jennifer Pace w operze mydlanej CBS Poszukiwanie jutra (Search for Tomorrow, 1973-77). W 1977 roku przeniosła się do Los Angeles i niedługo potem znalazła się w obsadzie opery mydlanej CBS Dallas (1978) jako Jenna Wade, pierwsza prawdziwa miłość Bobby'ego Ewinga. Za rolę Constance Weldon Carlyle, adoptowanej córki rodziny głównych bohaterów sagii i awanturnicy w operze mydlanej NBC Flamingo Road (1981-82) była nominowana do nagrody Złotego Globu. Zwróciła się ku kinowemu ekranowi, lecz jej główna rola Jamie Douglas, prezenterki telewizyjnej prześladowanej przez psychopatycznego wielbiciela w thrillerze Uwiedzenie (The Seduction, 1982) nie należała do udanych i zdobyła nominację do antynagrody Złotej Maliny w dwóch kategoriach – dla najgorszej nowej gwiazdy kinowej i najgorszej debiutującej aktorki, a zacieśnieniona naga scena ugruntowała jej pozycję jednej ze złych dziewczyn Hollywoodu.

W 1983 roku odniosła sukces w roli Skye na scenie off-broadwayu w spektaklu komediowym Geniusze (Geniuses). W serialu ABC Papierowe lalki (Paper Dolls, 1984) zagrała postać Racine, potężnej i ostrej szefowej agencji modelek, w miniserialu ABC Północ-Południe (North and South, 1985-86) pojawiła się jako Burdetta Halloran, kochanka Elkanaha Benta. Rola schizofrenicznej adwokat Jordan Roberts w operze mydlanej CBS Falcon Crest (1985-86) przyniosła jej nominację do nagrody Soap Opera Digest. Za postać Julii St. Martin w sitcomie CBS Murphy Brown (1989) otrzymała nominację do nagrody Emmy. Kolejne cieszące się uznaniem role telewizyjne to Marla, biseksualna przyjaciółka Sandry Bernhard w sitcomie ABC Roseanne (1992), aktorka Andrea Thorpe z konkurencyjnej opery mydlanej tytułowej bohaterki w sitcomie CBS Cybill (1995-97) i seksowna matka Chandlera w sitcomie NBC Przyjaciele (Friends, 1995-2001). W operze mydlanej ABC Miasto (The City, 1995-96) wcieliła się w postać Sydney Chase, jednej z najbogatszych kobiet świata i jedna z największych konglomeratów komunikacji na planecie. W 2000 roku powróciła na scenę off-broadwayowską w sztuce High Infidelity.

Życie prywatne

W latach 1967-1973 była zamężna z Jackiem Calmesem. Przyjaźniła się z Garym Puckettem (1986). Od roku 1986 przez dwadzieścia lat była związana z Markiem Seilerem. W latach 90. spotykała się z członkiem Młodszym Senatorem Stanów Zjednoczonych z Massachusetts i kandydatem w wyborach prezydenckich, Johnem F. Kerrym.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy